Niedziela, 18 sierpnia 2019 r. Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony.
 
 

Bawarska przygoda Szymka


 
 

SzymonUczeń klasy trzeciej gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu zdecydował się spędzić trzy tygodnie w bawarskiej szkole, która w 2012r. rozpoczęła współpracę z ówczesnym gimnazjum. Głównym celem jest indywidualna wymiana uczniów. Z tej formy współpracy skorzystało do tej pory 8 uczniów z  Nowego Wiśnicza. Uczniowie mieszkają w rodzinie niemieckiej, uczęszczają na lekcje, ale mają także przygotowany program, dzięki któremu poznają kulturę, zwyczaje Bawarii, niemiecki system szkolny, a także doskonalą  umiejętności językowe.

Szymon relacjonował swój pobyt w Eschenbach. Wiele rzeczy go zaskoczyło, wiele mu się spodobało. Niektóre chciałby zabrać ze sobą do Polski. Z pewnością jednak spotkanie z inną, choć nie bardzo przecież odmienną kulturą czy tradycją, było dla niego wspaniałym doświadczeniem. Nauczyciele, którzy opiekowali się Szymonem w szkole podziwiali jego ciekawość świata, otwartość i chęć do nauki.

Szymon tak opisuje pobyt w Bawarii: Rodziny, u których mieszkam dużo rozmawiają, pytają, (dla mnie to korzystne) proponują wiele, widać tę ich otwartość. Znaleźliśmy z moimi rówieśnikami wiele wspólnych tematów.  Dużo mówię i słucham. Czasem starają się mówić do mnie „drukowanymi literami”.  Kiedy coś jest dla mnie za trudne, to tłumaczą mi prostszymi słowami. Bardzo też doceniam troskę tych, którzy mnie otaczają. Na początku obawiałem się, jak to będzie, czy sobie poradzę. Teraz już wiem, że to było  zbędne.

Brakuje mi tutaj polskich potraw, nie chcę powiedzieć, że te ich są złe, ale jednak  gotują inaczej. 

A na zakończenie: Z jednej strony się cieszę, bo wracam do rodziny, ale patrząc z innej perspektywy, to troszkę przykro odjeżdżać od ludzi, do których się już przyzwyczaiłem którzy chcą dla mnie jak najlepiej.

Troskliwą opieką otoczył Szymona dyrektor gimnazjum, pan doktor Knut Thielsen. Opiekę językową sprawowała nad nim pani Aleksandrina Pirkl (znająca język polski), a program kulturalny przygotowała pani Margareta Reim, która wielokrotnie gościła w Nowym Wiśniczu i jest koordynatorem wymiany.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i rodzin Szymon miał okazję zobaczyć Monachium i Bamberg – dwa piękne miasta bawarskie i pochodzić po Smreczanach (Fichtelgebirge), niewysokich górach skalistych.

Nadja i Szymon – niemieccy koledzy Szymka odwiedzą Nowy Wiśnicz w maju.

Bożena Głąb
Koordynator projektu