Piątek, 15 listopada 2019 r. Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii.

Drogi do niepodległości

DSCN9896Taki tytuł nosił koncert, który odbył się w naszej szkole z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej można było usłyszeć mało znane teksty poetyckie i piosenki (nie tylko legionowe),  mówiące o ojczyźnie i walce  o wolność. Druga część nawiązywała do tradycji wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Na scenie zasiedli więc członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza i chóru „Canon”, a za nimi stanął kilkudziesięcioosobowy chór uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Każda piosenka była poprzedzona krótką informacją o historii jej powstania. Ponadto uczennice czytały fragmenty pamiętników Stanisławy Serafińskiej z okresu 1914 – 1918. Wyboru tekstów dokonała pani Maria Serafińska  -  Domańska. Goście, którzy licznie zgromadzili się w sali gimnastycznej, śpiewali wspólnie z chórem piosenki – znane    i mniej znane. Akompaniowali panowie: Stanisław Domański i Krzysztof Klimkowski. Szkoła i  Towarzystwo Miłośników Wiśnicza przygotowali z tej okazji śpiewniki, a wyboru piosenek dokonał pan Stanisław Domański. „Jesienną” scenografię przygotował pan Leszek Bielewicz, który był również reżyserem pierwszej części koncertu. Uczniów, którzy czytali fragmenty pamiętnika i informacje o piosenkach przygotowała pani Halina Skórnóg. Efekty specjalne przygotował pan Krzysztof Jarosz, a obecność ułanów – pana Jarosława Cyrankiewicza i pana Dawida Zyma  nadała szczególnego kolorytu uroczystości.

Długie i kręte były drogi Polski do niepodległości. Dziś cieszymy się wolnością – możemy realizować nasze plany i marzenia. Najważniejsze byśmy żyli w wolnym i spokojnym kraju.

Bożena Głąb