Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r. Imieniny: Leona, Kai, Heliodora.

Kolędnicy – posłańcy szczęścia

IMG_1082Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu był organizatorem XIX edycji Gminnego Konkursu Plastyki Obrzędowej Świąt Bożego Narodzenia. Tematem konkursu były rekwizyty kolędnicze i tradycyjne ozdoby choinkowe.

Od Wigilii do Trzech Króli wędrowali po wsiach poprzebierani kolędnicy, niosący ze sobą różne maszkary: kozę, turonia, niedźwiedzia, bociana. Chodzili też szopkarze z szopką i chłopcy z gwiazdą. Jeden z nich, zwany gwiaździchem lub giazdorem, niósł umocowaną na kiju, piękną, świecącą gwiazdę. Prowadziła ona kolędników niczym gwiazda betlejemska trzech króli. Wśród postaci pojawiali się też muzykanci, aniołowie, Żydzi, diabły, kominiarze. Galeria postaci biorących udziałw kolędowaniu była więc bardzo bogata. Treść, która nie straciła związku z historią narodzenia Jezusa, została wzbogacona  o wątki obrazujące dzieje Polski i życie codzienne jej mieszkańców. Ta bogata obrzędowość Świąt Bożego Narodzenia  stała się nam bliska, musieliśmy ją zgłębić, by dobrze przygotować się do konkursu. Włożyliśmy w to wiele energii i starań, by przygotowane przez nas postaci  były tradycyjnie ubrane w kożuchy przepasane słomianymi powrósłami, kamizele i filcowe czapki.Wszystkie przygotowane kukły- konstruowane na patykach- miały fantazyjne i ciekawe kostiumy. Najwięcej pracy wymagało jednak wykonanie głów. Robiliśmy je na balonach, które mozolnie pokrywaliśmy masą papierową. Przygotowane kukły zachwycały uczniów już na etapie przygotowywania wystawy, gdy stały w pracowni plastycznej. Stworzyły wspaniałą grupę kolędniczą. Następnie zostały przewiezione  do Starego  Wiśnicza, gdzie w Ośrodku Edukacji Regionalnej przygotowano z nich wystawę.  Komisja artystyczna, w której pracowały panie: Bernadetta Błoniarz, Halina Dziedzic i Agata Załupska po oglądnięciu  zgromadzonych prac przyznała  naszej szkole 1miejscew kategorii ,,stoisko’’oraz nagrody indywidualne, które otrzymały uczennice : Oliwia Pietroń i Joanna Daniec- klasa 3c gimn,  Aleksandra Kokoszka i Joanna Krotos- klasa7b, Wioletta Łacny- klasa 4c, Julia wójcik i Natalia Hełmecka- klasa 6c.

Wszystkim biorącym udział w konkursie serdecznie gratuluję.

Krystyna Wnęk-Majewska