Niedziela, 18 sierpnia 2019 r. Imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony.

Kolejni gimnazjaliści realizują projekt w Eschenbach

Kiedy w 2012r. nasze gimnazjum odwiedziła uczennica IX klasy gimnazjum w Eschenbach, nikt się wtedy nie spodziewał, że kolejna szkoła w tym bawarskim mieście będzie zainteresowana współpracą z nami. A jednak. Oprócz wymiany szkolnej nasze gimnazjum realizuje program praktyki. Jest rodzaj indywidualnej wymiany, w której uczestniczą uczniowie klas trzecich.

W tym roku kolejni gimnazjaliści mają okazję zrealizować projekt w Niemczech. 31. stycznia, z Bochni wyjechali  do Eschenbach Angelika Gos i Mateusz Nieć. Cały miesiąc spędzą w niemieckich rodzinach, będą ze swoimi koleżankami chodzić do szkoły i spędzać czas wolny. Kontakt z niemieckimi gimnazjalistkami nawiązali kilka miesięcy wcześniej, więc można powiedzieć, że nie jechali do obcych.

Projekt w Eschenbach koordynuje pan dyrektor Knut Thielsen, i to on dba, by nasi uczniowie dobrze się czuli, spędzali czas atrakcyjnie i zaprezentowali nasz region w jego gimnazjum.

Tegoroczny temat projektu brzmi:

Eschenbach jako europejski mikrokosmos: język i kultura, ludzie i ich przyzwyczajenia, uprzedzenia i budowa mostów  tolerancji.

Głównym celem jest doskonalenie i rozwijanie umiejętności językowych, poznanie wyrażeń z języka potocznego używanego w szkole i w rodzinach, poszerzenie wiadomości o  niemieckiej tradycji i zwyczajach.

Uczniowie biorą także udział w lekcjach – zależnie od możliwości językowych (angielski, niemiecki) i metodycznych (np. chemia, matematyka, WF).

Celem wspólnej pracy gimnazjalistów polskich i niemieckich jest również utrwalenie kompetencji społecznych (tolerancja, akceptacja odmienności i różnic).

Uczniowie polscy zaprezentują także polski system szkolny, najważniejsze informacje historyczne i geograficzne o Polsce, Nowy Wiśnicz ze swoimi zabytkami (Prezentacja POWER POINT).

Uczniowie pozostają w stałym kontakcie z p. Bożeną Głąb i relacjonują swój pobyt na bieżąco.

Jesteśmy pod wrażeniem, jak to nasza szkoła jest „daleko w tyle” . Wszystko tutaj to jedna wielka technika. W każdej klasie są rzutniki, wygodne siedzenia. Dzisiaj mieliśmy okazję być na wos-ie, chemii, biologii, muzyce, matematyce, w-f-ie i hiszpańskim. Jedzenie? Jestem smakoszem, więc stwierdzam że jednak w Polsce jest lepsze :)

Mateusz był wczoraj w tej bazie amerykańskiej-szczęściarz.

W sobotę byliśmy na balu gimnazjalnym. Było super! Tłum młodych ludzi i ich rodzice. Tańczą pięknie, możemy się tego od Niemców uczyć. W sobotę jak się wyspaliśmy, mama Julki zawiozła mnie, Mateusza, Julkę i Tamarę na dworzec i pojechaliśmy do Norymbergi. Tam pochodziliśmy i wróciliśmy do domu. W niedzielę byliśmy wszyscy razem na obiedzie w restauracji. Już minął nam tydzień, wcale tego nie odczuwamy.

Pobyt w Niemczech i realizacja projektu jest możliwa dzięki merytorycznemu i finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która od ponad dziesięciu lat pomaga uczniom wiśnickiego gimnazjum w wyjazdach do partnerskich szkół w Eschenbach.

wymiana 1

na stronę - wymiana 2