Piątek, 21 września 2018 r. Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita.

Lekcja chemii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

24  maja 2018 roku  uczniowie  klas  III  gimnazjum  brali  udział  w  zajęciach  na  Wydziale  Chemii  Uniwersytetu  Jagiellońskiego  w  Krakowie.

Wyjazd  miał  na  celu  zachęcić  młodzież  do  rozwijania  swoich  zainteresowań  w  dziedzinie  chemii.  Zdobyte  na  lekcjach  wiadomości  mogli  praktycznie  zastosować  w wielu  dziedzinach i gałęziach  przemysłu.

Na  początku  uczniowie  wzięli  udział  w  wykładzie  dotyczącym  kriogeniki, gdzie  dowiedzieli  się  w  jaki  sposób  wykorzystać  tą  technikę  w  medycynie, a  właściwości  gazów  mogą  mieć  bardzo  wszechstronne  zastosowanie .

Po  wstępnych  informacjach  przyszedł  czas  na  pokazy. W  trakcie  prezentowanych  doświadczeń  można  było  zobaczyć  do  czego  wykorzystywany  jest  ciekły  azot.

Uczniowie  podziwiali jak  skraplają  się  niektóre  gazy, w  jaki  sposób  można  zamrozić różę, czy  banana  wbijając  nim  gwóźdź  do  deski.

Na  koniec  uczniowie  mogli  zobaczyć  zestalony  dwutlenek  węgla  („suchy  lód” )  i  osobiście  usłyszeć  jak  wybucha  mieszanina  piorunująca.

Myślę , że  wiele  osób  biorących  udział  w  tym  wyjeździe  przekonało  się  , że  chemia  to  przedmiot  trudny  , ale  pożyteczny  i  ciekawy.

Barbara  Honkowicz