Czwartek, 14 grudnia 2017 r. Imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy.

Małopolska Noc Naukowców

20170929_175953 (1)W dniu 29 września 2017r grupa uczniów gimnazjum wraz z nauczycielami, już po raz drugi, udała się na Małopolską Noc Naukowców do Krakowa. Z Wiśnicza wyjechaliśmy o godzinie 16.00. Na początek młodzież miała okazję wziąć udział w pokazach przygotowanych przez pracowników Instytutu Fizyki Jądrowej.
W Namiocie Konstruktora każdy mógł zbudować proste modele urządzeń takich jak: spektroskop, poduszkowiec, peryskop, kalejdoskop, które później zabierał do domu. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak działają wykonane przez nich urządzenia. Młodzież miała możliwość także sprawdzić, co się dzieje z nadmuchanym balonem, gdy umieścimy go w ciekłym azocie oraz co to jest metal z pamięcią kształtu.
Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, był Uniwersytet Pedagogiczny. Część gimnazjalistów udała się na warsztaty poświęcone mikroskamieniałościom, ich rodzajom, sposobom ich preparacji ze skały oraz ich oznaczaniu pod mikroskopem. Natomiast druga grupa wysłuchała wykładu pani dr Renaty Rettinger, która w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła istotę nowego trendu w turystyce, jakim jest slow tourism. Przedstawiając zdjęcia i filmy ze swoich podróży na Sri Lankę wyjaśniała, z czym wiąże się ta forma turystki oraz na czym ona polega. Jeden z uczniów klasy II gimnazjum odgadł zagadkę zadaną przez panią doktor, czy herbata to drzewo i wygrał ciekawe nagrody.
Przygoda z nauką skończyła się na Uniwersytecie Rolniczym. Tam można było stanąć „oko w oko” z ptasznikiem, zobaczyć, czy kameleon rzeczywiście ekspresowo zmienia kolor swojej skóry, przekonać się, czy skóra węża jest obślizgła, czy może jednak sucha. W holu zostały przygotowane stanowiska pracy dla odwiedzających, można się było zapoznać z techniką obsługi pipet automatycznych, pokazem drobnego sprzętu laboratoryjnego, zrobić DNA z „żelków” oraz zdjęcie w 3D.
Wróciliśmy o godzinie 23.00, miejmy nadzieje, że wizyta na Nocy Naukowców rozbudzi ciekawość uczniów w dalszym poznawaniu świata.

Małgorzata Korta
Marta Biernat