Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r. Imieniny: Leona, Kai, Heliodora.

Na sportowo, bez granic – w Eschenbach

655Gimnazjaliści z Nowego Wiśnicza i uczniowie bawarskiej Staatliche Wirtschaftsschule Eschenbach spotkali się po raz szósty, by wspólnie, w dn. 11. – 18. października,  realizować projekt w ramach partnerstwa szkół „Przyjaźń łączy”. Tym razem motywem przewodnim jest sport. W ramach tygodniowego pobytu w Eschenbach uczniowie mieli nie tylko poznać się nawzajem. Polacy uważnie przyglądali się niemieckiej szkole, na początku trochę niepewnie stawali przy tablicy i nieśmiało posługiwali się językiem niemieckim. Z biegiem dni stawali się jednak coraz bardziej odważni, bez obaw podchodzili do niemieckich nauczycieli, zadając im pytania.  Bardzo dobrym pomysłem była gra miejska po Eschenbach, dzięki której Polacy poznali miasto.

Gimnazjaliści z Nowego Wiśnicza mieli także okazję zobaczyć miasto partnerskie Krakowa – Norymbergę. Jego dwaj wielcy obywatele – Albrecht Dürer i Wit Stwosz są znani  także w Krakowie. Stolica Bawarii Monachium powitała nas pięknym słońcem – mogliśmy zobaczyć nie tylko monachijską starówkę z jej przepiękną katedrą Najświętszej Marii Panny, kościołem Św. Piotra czy Św. Michała, ale także poprzyglądać się ludziom w tradycyjnych bawarskich strojach.

Ale największą atrakcją były dla uczniów polskich i niemieckich zajęcia w klubie sportowym Bayern München z byłym reprezentantem Niemiec w koszykówce – Marko Woytowiczem. Na parkiet hali treningowej nasi uczniowie wbiegli z podniesionymi głowami (kilka dni wcześniej Polska wygrała po raz pierwszy z Niemcami w piłkę nożną 2:0). Godzinny trening był bardzo ciekawy i tak urozmaicony, że uczniowie nawet nie zauważyli, kiedy trzeba było kończyć spotkanie. Relacja z tego treningu jest na stronie internetowej Bayern München: http://www.fcbbasketball.de/de/nachwuchs/leistungsprogramm/news/2014-15/polnische-gaeste-beim-fcbb.php

Podobnie zajmujące były zajęcia sportowe w szkole w Eschenbach, które poprowadził nauczyciel WF-u pan Karl Lorenz (pełniący jednocześnie społecznie funkcję wiceburmistrza w Eschenbach). Dwugodzinne spotkanie zakończyło się meczem koszykówki, który wygrali Polacy.

Podsumowując projekt dyrektor Thomas Reitmeier powiedział, że nasze szkoły, uczniowie i nauczyciele bardzo szybko potrafią nawiązać bliskie kontakty, a nawet zaprzyjaźnić się. Najlepiej obrazuje to sposób, w jaki witaliśmy się. Na początku naszej znajomości czuliśmy do siebie dystans – tylko podawaliśmy sobie rękę. Ale już w połowie tygodnia witaliśmy się tak jak dobrzy znajomi, całując się trzy razy (tak jak w Polsce).

Realizacja projektu „Sport bez granic” była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży Warszawa – Poczdam. Nasza szkoła korzysta z jej wsparcia także merytorycznego już od 2003r.

Druga część projektu będzie realizowana w Polsce, w maju 2015r.

Bożena Głąb
Koordynator projektu