Czwartek, 24 stycznia 2019 r. Imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała.
 
 

Poranek z poezją patriotyczną


 
 

11Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co w letnią noc, skroś srebrnej mgły,
Szumem swych lip wtórzy twym snom,
A ciszą swą koi twe łzy?

( … )

O. jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!…

                               Maria Konopnicka Pieśń o domu…

18 maja o godz. 9.00 odbyło się spotkanie, na którym nasi uczniowie przepięknie czytali strofy o ojczyźnie. Wydarzenie, zainicjowane przez panią dyrektor MBP w Nowym Wiśniczu Barbarę Wiśniewską, było odzewem na prośbę Pary Prezydenckiej. Państwo Agata i Andrzej Dudowie, chcąc uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, zobowiązali patriotów  do czytania poezji i prozy niepodległościowej.

Młodzież w ogromnym skupieniu i absolutnej ciszy wysłuchała utworów o dużym ładunku emocjonalnym, wierszy, które ilustrują szczerą miłość do Polski.

Wśród czytanych utworów usłyszeliśmy koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Mazowsze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Pieśn o domu… Marii Konopnickiej, W Warszawie Czesława Miłosza, Moją piosenkę Cypriana Kamila Norwida i wiele innych równie pięknych strof o miłości do ojczyzny.

Tę poetycką ucztę zawdzięczamy uczniom naszej szkoły: Wiktorii Wyrwie, Grzegorzowi Honkowiczowi, Małgorzacie Konior, Martynie Dziedzic, Magdalenie Czekaj, Julii Pawulskiej, Aleksandrze Kwiatek, Dominice Gocal, Joannie Pięcie, Miłoszowi Filipczykowi
i Emilii Ważydrąg.

Organizatorzy

Halina Skórnóg
Monika Wyrwa