Poniedziałek, 25 marca 2019 r. Imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława.

Rewizyta uczniów z Eschenbach

060W sobotnie popołudnie, 6.maja,  gimnazjaliści powitali na wiśnickim rynku grupę piętnastu uczniów z partnerskiej szkoły Staatliche Wirtschaftsschule w Eschenbach (Bawaria), którzy przybyli, by wspólnie realizować drugą część projektu w ramach wymiany szkolnej. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Jeden park – wiele możliwości”. Celem projektu było pokazanie uczniom z Niemiec najbliższej okolicy, piękna Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego i wykorzystania go do różnych form spędzania wolnego czasu. Uczniom towarzyszyli: Thomas Reithmeier – dyrektor szkoły, Margareta Reim – koordynator projektu i Alexandrina Pirkl – nauczycielka języka niemieckiego. W piątek, 12. maja dołączyli jeszcze emerytowany dyrektor Walter Schnoy z żoną i wicedyrektor Erhard Lippert z kuzynką.

Niedzielę uczniowie spędzili w rodzinach. Od poniedziałku wszyscy pracowali nad projektem. Były więc wspólne gry i zabawy językowe i integracyjne, gra miejska w Nowym Wiśniczu i terenowa w rezerwacie „Kamień Grzyb”, zgadywanki historyczne w Krakowie i „Miła poczta dla każdego” jako podsumowanie projektu.

Obydwie grupy – polska i niemiecka były niezwykle aktywnie zaangażowane w rozwiązywanie zadań i łamigłówek przygotowanych specjalnie na tę okazję. Nasi uczniowie często otwierali szeroko oczy ze zdumienia, komentując niektóre (odkrywane przy okazji tych zabaw) fakty: naprawdę, nie wiedziałem, nigdy tu nie byłem, itp. A uczniowie z Niemiec mówili: takie małe miasteczko, a tyle macie zabytków.

Uzupełnieniem zajęć na terenie Wiśnicza był całodniowy wyjazd do Krakowa i zwiedzanie kopalni soli w Bochni.

Rozstanie w sobotni poranek była bardzo smutne. Polały się łzy (nie tylko uczestników, ale także rodziców – niektórzy chętnie adoptowaliby niemiecki dzieci), wszyscy sobie obiecali, że na pewno spotkają się w wakacje, w Polsce. Po tygodniu wspólnych spotkań, każdy z uczestników jest bogatszy o nowe doświadczenia i przyjaźnie. Każdy mógł się sprawdzić językowo, a jego umiejętności z pewnością są większe (zwłaszcza jeżeli chodzi o język tzw. żywy, używany na co dzień).

Realizację projektu i wymianę szkolną wspiera od lat Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Warszawa – Poczdam.

Bożena Głąb
koordynator wymiany