Niedziela, 22 września 2019 r. Imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima.

Śniadanie w szkole – „Jedz smacznie i zdrowo”

7To  znane  już  hasło  kolejnej  edycji  akcji prozdrowotnej,  w której udział wzięli uczniowie klas od VI do VIII i  III gimnazjum wraz ze swoimi wychowawcami.

11 czerwca na sali gimnastycznej zebrały się wszystkie klasy, aby wziąć udział w rywalizacji na najlepiej przygotowane śniadanie. Wszyscy uczestnicy  mogli  oddać się swojej fantazji kulinarnej.  Ocenie podlegała organizacja i porządek przygotowania stanowiska pracy, prezencja szefa kuchni, jego zespołu oraz kelnerów, ekspozycja i nakrycie stołu, a także uporządkowanie stanowiska pracy i segregacja odpadów.

W pierwszej kolejności,  wszystkie wymienione już klasy razem z klasami czwartymi i piątymi  wysłuchały  z uwagą prelekcji, którą na temat zdrowego odżywiania, a szczególnie cukru w  codziennym jadłospisie wygłosiła dietetyk Pani Dorota Włodzimirow . Duże zainteresowanie wzbudziła ekspozycja produktów, które wszyscy znamy i spożywamy, ale nie podejrzewaliśmy ile cukru jest w tych produktach. Przed każdym produktem pani dietetyk ustawiła piramidę z kostek cukru – tyle kostek, ile zawiera dany produkt. Można było się tej ekspozycji dobrze przyglądnąć, co też uczniowie ( szczególnie ci młodsi) z zaciekawieniem uczynili.

Po prelekcji, młodzież szybko zabrała się do pracy, ale i wychowawcy klas  bardzo angażowali się w przygotowanie śniadania. Czas przeznaczony na przygotowanie śniadania mijał wszystkim na tworzeniu wspaniałych kompozycji: kolorowych kanapek i przekąsek, sałatek i zdrowych deserów oraz napojów.  Wokoło zapachniało i zrobiło się kolorowo.

Jury w składzie: przewodnicząca  – Pani Dyrektor Bożena Głąb wraz z Panią Dorotą Mikulską oraz pedagogiem Renatą Seredyńską przechadzały się pomiędzy pracującymi uczniami, aby podpatrzyć jak sobie radzą z wyzwaniem śniadaniowym. Jury miało niełatwe zadnie, ale musiało wytypować zwycięzców.

Miejsce pierwsze zdobyła klasa 8b i w nagrodę otrzymała kosz jabłek i bananów.

Drugie miejsce i kosz bananów  przypadło klasie 8a.

Na miejscu trzecim znalazła się klasa 3ga i 3gd, które połączyły siły i otrzymały kosz pysznych jabłek.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród nastąpiła konsumpcja, na którą uczniowie czekali z niecierpliwością. Dziękujemy wszystkim wychowawcom klas za duże zaangażowanie i przygotowanie uczniów do akcji. Rodzicom dziękujemy za zaopatrzenie młodzieży w niezbędne produkty, bez których akcja by się nie odbyła.

Śniadanie w szkole pokazuje jak duży potencjał twórczy i zaangażowanie  naszej młodzieży. Wszyscy świetnie się bawili, przy okazji pokazując swoje talenty kulinarne i liczymy na to, że każdy uczestnik śniadania w szkole będzie miło wspominał ten jakże owocnie spędzony czas.

Organizatorzy akcji:
Monika Wyrwa