Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r. Imieniny: Leona, Kai, Heliodora.

Sport bez granic

DSCF1877W dniach 2. – 9. maja nasi gimnazjaliści i uczniowie partnerskiej szkoły z Eschenbach udowodnili, że do uprawiania sportu nie jest potrzebna bardzo dobra znajomość języków obcych. Na pewno zaś przydają się dobre chęci i radość bycia razem.
Współpraca naszych szkół  trwa od 2001r., a w maju 2009r. została podpisana umowa partnerska, dzięki której uczniowie i nauczyciele spotykają się regularnie co dwa lata, by realizować kolejne tematyczne projekty. W tym roku przewodnim motywem projektu był sport i różne jego oblicza.
Plan pierwszego dnia zawierał różnorodne gry i zabawy sportowe.
Wykorzystano w tym celu chustę KLANZA, drewniane płytki, krzesła, kartki papieru i stare gazety. Takie zajęcia były nie tylko rozgrzewką przed poważniejszymi zajęciami sportowymi, ale także pozwoliły uczniom lepiej się poznać i  zintegrować jako grupa.
Pani Maria Stabrawa zabrała nas na wędrówkę z kijkami (bardzo dziś popularny „nordic walking”), która trwała blisko trzy godziny, uczniowie ćwiczyli swoje mięśnie wśród pięknej przyrody Wiśnicko – Lipnickiego Parku Krajobrazowego, ale także poznali piękno okolic Nowego Wiśnicza. Nagrodą za dobrą kondycję był wspaniały piknik na podwórku pani Stanisławy Tworzydło, który przygotowały panie: Katarzyna Korta i Monika Daniec.
W czasie zajęć w Bocheńskim Klubie Sportowym było coś dla dziewcząt i dla chłopców (choć wszyscy solidarnie brali udział w we wszystkich zajęciach).  Okazało się, że zajęcia z aerobiku nie są wcale takie proste i trzeba było się nieźle nagimnastykować, by poprawnie móc naśladować poszczególne ćwiczenia, a potem cały układ pani prowadzącej. Zajęcia na boisku piłkarskim solidarnie połączyły chłopców i dziewczęta. Grała drużyna polska przeciwko niemieckiej. Przy stanie 4:3 dla Niemców grę przerwał rzęsisty deszcz i nie pozwolił już potem dokończyć spotkania.
W programie projektu znalazł się także wyjazd do Krakowa i spacer śladami Jana Matejki, Wita Stwosza, papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI i Jana Behama. Postaci te łączą Kraków i Norymbergę – miasta partnerskie, ale także i Nowy Wiśnicz.
A Nowy Wiśnicz uczniowie poznali dzięki grze miejskiej „Niemcy i niemiecki w Wiśniczu”, która została w ubiegłym roku nagrodzona na konkursie gier organizowanym przez Instytut Goethego w Krakowie. Do pomocy przy przeprowadzeniu gry włączyły się wszystkie instytucje kulturalno – oświatowe i uczennice gimnazjum.
Grupa 30 uczniów i 5 nauczycieli została przyjęta w ratuszu przez panią burmistrz Małgorzatę Więckowską.
Uczniowie niemieccy i polscy mieli także okazje wziąć udział w lekcjach wychowania fizycznego.
Pięć dni bardzo szybko minęło. W piątkowy wieczór, w czasie spotkania podsumowującego projekt, niemieccy uczniowie bardzo chwalili wspaniałą atmosferę w szkole i w rodzinach, bardzo smakowało im polskie jedzenie, a chłopcom podobały się polskie dziewczyny. Wszyscy obiecywali sobie, że znajomości i przyjaźnie zawarte w czasie wymiany przetrwają.
Koordynatorami projektu są od początku współpracy Margareta Reim i Bożena Głąb.

Realizacja projektu możliwa była dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców uczniów, pomocy nauczycieli i wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży Warszawa – Poczdam.

Bożena Głąb