Sobota, 22 lutego 2020 r. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra.
 
 

Szkolne koło caritas


 
 

20Szkolne koło caritas im. Karoliny Kózkównej w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu

Koło nasze liczy obecnie 53 uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Przewodniczącym koła jest Hubert Górny, a opiekunami pani Elżbieta  Sklenarz-Matras oraz siostra Urszula Błaszkiewicz. Działalność w nim jest dobrowolna i bezinteresowna. Celem jego jest szerzenie dobra i miłosierdzia. Nasze zadanie to nie tylko pomoc innym, ale bycie dobrym,   uczciwym na co dzień, bycie świadectwem dla kolegów i koleżanek przez wypełnianie swoich obowiązków szkolnych, dobre słowo, uśmiech i wspieranie słabszych od siebie. Nasze spotkania odbywają się w poniedziałki lub piątki oraz dodatkowo według zaplanowanych akcji. W ramach naszych spotkań:

- omówiliśmy cele i zasady działania SKC,

- wyjaśniliśmy znaczenia słowa „caritas”,

- opracowali plan pracy na najbliższy rok szkolny,

- przybliżyli postać bł. Karoliny – patronki SKC,

- przygotowali inscenizację jasełek bożonarodzeniowych,

- omawialiśmy każde podejmowane działanie i wyciągaliśmy wnioski.

Szkolne Koło Caritas w  roku szkolnym 2018/19 wzięło udział w następujących działaniach charytatywnych:

- Papieskie Dzieło Nowego Tysiąclecia - 14 X 2018r.– zbiórka do puszek na dokształcanie ubogiej uzdolnionej młodzieży.

  - Akcja „Krzyż”X 2018 r. – wykonywanie krzyży drewnianych (we współpracy z rodzicami)  i ustawianie ich na bezimiennych grobach na powojennym cmentarzu wojskowym w Leksandrowej, wspólna modlitwa, kultywowanie  pamięci o zmarłych rodakach.

 - Akcja „Znicz”20 X 2018r. – zbiórka zniczy na terenie szkoły, wyjście na cmentarz wojskowy w Leksandrowej, porządkowanie grobów poległych za  wolność Ojczyzny,  wspólna modlitwa.

 - Kiermasz Misyjny-21.X.2018 r.- współudział w przygotowaniu i przeprowadzeniu kiermaszu wraz z parafialnym Ogniskiem Misyjnym. Zbiórka na terenie szkoły zabawek, puzzli, książek, płyt dla dzieci. Upieczenie i sprzedaż ciast oraz organizacja loterii fantowej. Dochód przekazany do Wydziału Misyjnego w Tarnowie (uzyskaliśmy 6000 zł).

 - „Chlebki miłosierdzia”  – 18 XI – akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej wspierająca samotnych i ubogich. Rozprowadzanie chlebków przy kościele parafialnym.

 - Światowy Dzień Ubogich16 -19 XI 2018 r. – akcja ogólnopolska Tytka, czyli torba charytatywna. Z przeprowadzonej w szkole zbiórki artykułów spożywczych, gospodarczych i chemicznych. przygotowaliśmy 46 Tytek. Z parafii Nowy Wiśnicz zostały obdarowane Tytkami (tytka  z żywnością + tytka z artykułami chemicznymi) 23  samotne, starsze i ubogie osoby.

 - Kiermasz szkolny w czasie zabawy andrzejkowej28 XI 2018 r. – przygotowanie przez uczniów SKC poczęstunku : placków, tostów, napojów. Uzbierane pieniądze w kwocie 826 zł przeznaczyliśmy na zakup węgla dla starszej, schorowanej samotnej osoby, mieszkanki Nowego Wiśnicza.

 - Wigilijne Dzieło Pomocy DzieciomXII 2018 – akcja Caritas Diecezji Tarnowskiej, sprzedaż świec wigilijnych przy kościele parafialnym.

 - Kampania charytatywna „ Świąteczne kartki dobroczynne”grudzień 2019r. -  uzyskany dochód ze sprzedaży przeznaczony na pomoc dla dzieci chorych i niepełnosprawnych objętych przez Stowarzyszenie Sursum Corda  programem „Na Ratunek”.

 - Jasełka bożonarodzeniowe „Z kolędą, by ogrzać serca”styczeń 2019r. – spotkanie  z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej „Karolina”  w Bochni.  Wspólne kolędowanie. Odwiedziny z kolędą u pensjonariuszy leżących. Przygotowaliśmy i obdarowaliśmy pierniczkami w kształcie serc i słodyczami pensjonariuszy oraz personel DPS. Widok szczęśliwych osób sprawiał, że byliśmy radośni i trud w przygotowaniu  jasełek został wynagrodzony.

 - Kiermasz walentynkowy13 II 2019 – sprzedaż domowych wypieków : pączków, chrustu, babeczek, ciasteczek niespodzianek z życzeniami, własnoręcznie wykonanych przez członków SKC oraz  prezentów walentynkowych, np. biżuterii. Pieniądze przeznaczone zostały na  zakup węgla dla rodziny wielodzietnej z naszej parafii wiśnickiej. Zebraliśmy 1104 zł.

 - W dniach 8 – 14 IV 2019 r. włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Wydział Misyjny w Tarnowie oraz przez parafialne Ognisko Misyjne : „Na pomoc Polakom na Ukrainie w Brzuchowicach we Lwowie”. Na terenie szkoły zorganizowaliśmy zbiórkę  środków czystości, środków opatrunkowych, leków przeciwbólowych, środków higieny osobistej, kocy, pościeli oraz sprzętu medycznego.

 - Kampania charytatywna „ Świąteczne Kartki dobroczynne”kwiecień 2019 r.-  Uzyskany dochód ze sprzedaży przeznaczony został na pomoc dla dzieci chorych i niepełnosprawnych objętych przez Stowarzyszenie Sursum Corda  programem „Na Ratunek”.

 - Akcja Studnia dla Afryki  – 8 – 17 IV 2019 r.- Zorganizowaliśmy zbiórkę makulatury  na terenie naszej szkoły ze sprzedaży której uzyskaliśmy  kwotę 370 zł. We współpracy z Wydziałem Misyjnym w Tarnowie oraz parafialnym Ogniskiem Misyjnym zaprosiliśmy całą parafię Nowy Wiśnicz o włączenie się w tę  akcję poprzez wsparcie finansowe oraz oddanie makulatury. 5  maja za pozwoleniem Ks. Proboszcza odbyła się zbiórka do puszek przy kościele. W sumie  uzyskaliśmy kwotę 10 443.00zl. 18 maja odbędzie się zbiórka makulatury na ten sam cel przy Domu Parafialnym.

 - Całoroczny udział w akcji „Zbieram i wspieram” -  zbiórka elektrośmieci na potrzeby misji św. ( Współpraca z Księżmi Sercanami) .

 - 29 kwietnia 2019 r.  /Wielka Sobota/ – nasi wolontariusze pomagali w przygotowaniu paczek świątecznych z darów składanych przez parafian Nowego Wiśnicza w sklepach i w kościele w Wielka Sobotę.  Paczki otrzymały osoby starsze i samotne w naszej parafii.

- Od 1 – 31 czerwca 2019 r. - „Anioły pełne dobroci.”-  Inicjatywa polega na ofiarowaniu przez dzieci daru codziennej modlitwy Zdrowaś Mario w czasie porannego i wieczornego pacierza przez cały czerwiec za dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholowych oraz doznają jakiejkolwiek przemocy. Członkowie SKC oraz uczniowie naszej szkoły włączyli się licznie w tę akcję prowadzoną na terenie naszej diecezji.

 - 4 czerwca 2019 r. - Wyjazd na diecezjalny XIII Zjazd Szkolnych Kół Caritas do Pasierbca. - To podsumowanie naszej całorocznej pracy . W kościele Matki Boskiej Pocieszenia  wspólnie z innymi dziękowaliśmy za owocny rok pracy, cieszyliśmy się sobą, umacnialiśmy w przekonaniu, że nasza praca ma sens i nie jest bezowocna oraz mogliśmy zobaczyć, że takich jak my wolontariuszy jest wielu. Naszych wolontariuszy ze SKC spotkało wielkie wyróżnienie. Z rąk  ks. Biskupa Leszka Leszkiewicza otrzymaliśmy statuetkę „Fructus caritatis”. Statuetka jest wyrazem wdzięczności za zaangażowanie w działalność charytatywną Caritas Diecezji Tarnowskiej poprzez aktywne uczestniczenie w dziele miłosierdzia chrześcijańskiego, ofiarną pracę na rzecz potrzebujących w duchu ewangelicznej miłości bliźniego. Ksiądz biskup wręczył statuetkę wraz z listem gratulacyjnym na ręce pani dyrektor Bożeny Głąb oraz opiekunów, pani Elżbiety Sklenarz – Matras i  siostry Urszuli Błaszkiewicz.

Współpracujemy z parafialnym ogniskiem misyjnym działającym na rzecz dzieci z krajów misyjnych oraz parafialnym caritas. Razem pomagamy innym.

 „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Jan Paweł II

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali działalność Szkolnego Koła Caritas w Nowym Wiśniczu przyczyniając się do szerzenia dobra na rzecz potrzebujących.

Dziękujemy Wam, Drodzy Rodzice za Waszą postawę i piękne wychowanie swoich dzieci, za wspieranie ich w czynieniu dobra.

Dziękujemy Wam, Drodzy Wolontariusze za piękną postawę, zaangażowanie  i chętne podejmowanie licznych akcji charytatywnych.

Nadchodzi czas wakacji. Życzymy Wam, wielu radosnych

i ciekawych spotkań w gronie najbliższych oraz z innymi ludźmi, dobrego odpoczynku i realizacji swoich pasji. Wszędzie, gdzie się znajdziecie, miejcie jednak  serca  i oczy szeroko będą otwarte na potrzeby innych. MIŁOŚĆ nie ma wakacji !!!

Niech Was wspiera  bł. Karolina. Szczęść Boże!

Opiekunowie SKC:

Elżbieta Sklenarz – Matras
s. Urszula Błaszkiewicz

Do pobrania prezentacja Szkolne Koło CARITAS pokaz