Sobota, 22 lutego 2020 r. Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra.

„Widowisko Dumy i Radości”

11W piątek 19 października 2018r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Widowisku Dumy i Radości organizowanym przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Szacuje się, że w Widowisku organizowanym w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestniczyła grupa około dziesięciu tysięcy uczniów z małopolskich szkół.

Uroczystość rozpoczęła się na Wzgórzu Wawelskim Mszą Świętą pod przewodnictwem metropolity krakowskiego – Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Uczniowie wraz z nauczycielami uczestniczyli w wielkim marszu ulicami Krakowa, by pokazać spojrzenie młodych Polaków na fenomen odzyskania po 123 latach przez Polskę niepodległości. Pochód przeszedł ulicą Bernardyńską, Grodzką, Rynkiem Głównym, ulicą Szewską, ulicą Piłsudskiego do Parku Jordana, który powstał w czasie zaboru, kiedy to naszej ojczyzny nie było na mapie Europy.

W tym dniu młodzież mogła uczyć się historii od tych, którzy ją tworzyli Żołnierzy Niezłomnych, m.in. Wacława Szaconia (ps. „Czarny” – polski wojskowy, porucznik WP, członek Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierz Armii Krajowej) oraz Stanisława Szuro (ps. Zamorski –major Wojska Polskiego, historyk, więzień obozów hitlerowskich i komunistycznych).

Grupa z Nowego Wiśnicza prezentowała bojowników o wolność z Nowego Wiśnicza i okolic – Bohaterów powstania styczniowego i  II wojny  światowej. Wśród nich byli: Jan Matejko, Leonard Serafiński, dr Franciszek Hoszard, Stanisław Fisher, Witold Pilecki, ks. Leon Ziółkowski, dr Jerzy Ludwikowski, Zbigniew Siudak, Janina i Piotr Świątkowie.

To wydarzenie miało uświadomić uczniom, jak wielką wartością jest wolność oraz jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za to, aby tę wolność utrzymać. Była to żywa lekcja historii, którą zapamiętamy na długo…

Magdalena Jarmuła

Zdjęcia Kinga Kokoszka