Sobota, 23 lutego 2019 r. Imieniny: Damiana, Romany, Florentyna.

Wymiana szkolna – 15 lat współpracy

381Już po raz ósmy uczniowie klas gimnazjalnych i ósmych Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu wyjechali do partnerskiej szkoły Staatliche Wirtschaftsschule w Eschenbach (Bawaria), by uczestniczyć w realizacji projektu w ramach wymiany szkolnej.  Projekt realizowany w Niemczech nosił tytuł  „Najpiękniejsze wspomnienia – 15 lat współpracy szkolnej”.

Uczniowie polscy zostali bardzo serdecznie przyjęci przez  swoich kolegów i ich rodziny,   i całą niedzielę spędzili wspólnie. Ponieważ pogoda dopisała nie zabrakło wyjazdów nad jezioro, do zoo czy też w góry. Wieczorem uczniowie polscy poznawali niemiecką kuchnię (wspólnie gotując), miejscowe zwyczaje ( w regionie Oberpfalz odbywały się festyny związane z lokalnymi dożynkami), a także wspólnie ucząc się języków. Pierwsze bariery zostały przełamane. Program przewidywał dwa dni zajęć językowych w szkole – były to gry i animacje językowe przygotowane przez panią Sonię Stymelski, która odpowiadała w tym roku za realizację projektu. Uczniowie mieli okazję także zobaczyć miejsce gdzie w latach 90-tych dokonano najgłębszego odwiertu w głąb ziemi i przeżyć symulację trzęsienia ziemi.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wycieczka do Norymbergi – miasta partnerskiego Krakowa. Z tymi miastami związany był znany wszystkim Wit Stwosz. Uczniowie przeszli Aleją Praw Człowieka i wspięli się na wzgórze zamkowe, skąd mogli podziwiać panoramę miasta. Innych wrażeń dostarczył wyjazd do Regensburga – miasta, którego starówka wpisana jest na listę UNESCO. Tutaj, w czteroosobowych grupach polsko – niemieckich,  musieli  rozwiązywać zadania w obrębie starego miasta. Pomagały im w tym krótkie rozmowy nagrane w szkole przez nich samych w języku polskim i niemieckim.  Kulinarnie te dwa miasta będą się wszystkim kojarzyć ze smażonymi kiełbaskami norymberskimi z chrzanem  i sałatką ziemniaczaną (która niewielu osobom przypadła do gustu).

Grupa została także przyjęta przez burmistrza Eschenbach  Petera Lehra. W czasie wieczoru pożegnalnego podsumowano projekt.  Polscy uczniowie wystąpili w galowych strojach uczniowskich z przypiętymi biało – czerwonymi kotylionami, chcąc w ten sposób podkreślić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszyscy uczestnicy są bardzo zadowoleni z  udziału w projekcie. Uczniom pozwoliło to sprawdzić swoje umiejętności językowe, przełamać lęk przed mówieniem w języku obcym i radzić sobie samemu w nowej sytuacji.

Uczniowie byli wspaniałymi  ambasadorami naszego miasta i naszej szkoły. Jesteśmy z nich dumni. A rewizyta już w maju 2019r.

Projekt wsparła merytorycznie i finansowo Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży Warszawa – Poczdam.

Renata Seredyńska
Bożena Głąb