Piątek, 21 września 2018 r. Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita.

Zachwyciła ich polska gościnność

IMG_1600Nasza szkoła prowadzi aktywną współpracę z dwiema szkołami w bawarskim miasteczku Eschenbach: wymianę szkolną trwającą już ponad 15 lat z Staatliche Wirtschaftsschule (odpowiednik naszego liceum ekonomicznego, ale bez możliwości zdawania matury) oraz od 6 lat – wymianę indywidualną z Gymnasium Eschenbach.

Wymiana indywidualna trwa 3-4 tygodnie. Uczniowie mieszkają w rodzinie swojego kolegi, uczęszczają z nim do szkoły, a w czasie wolnym realizują program realioznawczy i kulturalny przygotowany przez szkołę.

W maju  gościła u nas dwójka uczniów – Nadja i Simon, u których w lutym spędził trzy tygodnie Szymon Bakalarz.. Niemieccy uczniowie zamieszkali u państwa Agnieszki i Michała Bakalarzów w Łomnej, gdzie – jak opowiadali – spotkali się z ogromną życzliwością i serdecznością gospodarzy (tej serdeczności i otwartości będzie mi brakować – napisała Nadja w ankiecie). Ponieważ był to ich pierwszy pobyt w Polsce, chcieli jak najwięcej zobaczyć, poznać nasze zwyczaje  i okolicę. Oprócz codziennych spotkań z rówieśnikami w szkole i poza nią,  Nadja i Simon zwiedzili bocheńską kopalnię i poznali centrum Bochni, zobaczyli stary Kraków (m.in. procesję z Wawelu na Skałkę) no i oczywiście zwiedzić zabytki Nowego Wiśnicza. Obydwoje byli także bardzo zaangażowanymi nauczycielami na lekcjach języka niemieckiego. Nie zabrakło również wspólnych zajęć sportowych. Wszyscy żałowali tylko, że tak krótko mogli być naszymi gośćmi. Nadja i Simon obiecali, że jeśli tylko będzie taka możliwość, przyjadą w przyszłym roku.

Bożena Głąb