Wtorek, 23 lipca 2019 r. Imieniny: Bogny, Sławosza, Żelisława.

Hej sobótka, sobótka !!!

IMG_1768Zielone Świątki obchodzone w tym roku dnia 8 czerwca mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. Wpisują się w rytm przyrody i oczekiwania lata. Już po raz trzeci Stowarzyszenie Rozwoju Połomia Dużego na wzgórzu lokalnie zwanym „Dziołami”zorganizowało Połomską Sobótkę. W słoneczne sobotnie popołudnie rozpoczęła imprezę Szkoła Podstawowa w Połomiu Dużym powitana przez prezes stowarzyszenia p. Beatę Daniec. Uczniowie pod kierunkiem p. kierownik Bogumiły Sarny, p. Bożeny Hyrc i niżej podpisanej zaprezentowali opowieść o sobótkowej nocy pełnej tajemnic i magii. Rozśpiewane i przystrojone w wianki z polnych kwiatów dzieci zaprezentowały obrzędy i zwyczaje, które miały zapewnić dostatek, szczęście i powodzenie w miłości. Przedszkolaki dołączyły do barwnego występu prezentując tańce przygotowane na zajęciach tanecznych prowadzonych przez p. Agatę Nizioł.

Dzieci występujące w przedstawieniu otrzymały pełen książek i kredek kosz, za który bardzo serdecznie dziękują !

Była to dla naszych uczniów wspaniała lekcja ludowej tradycji i pomysłu na sobotnie popołudnie. Sobótki zawierają pamięć minionych wieków i początków naszej kultury. Chociażby dlatego warto zwyczaje sobótkowe kultywować.

Ewa Michno