Piątek, 15 listopada 2019 r. Imieniny: Alberta, Leopolda, Odalii.

Lekcja historii w Oświęcimiu

IMG-20191010-WA0050

„Aby nasze dzieci
nigdy nie musiały patrzeć na świat
zza obozowych drutów”

/Bogdan Bartnikowski
„Dzieciństwo w pasiakach”/

10. października 2019r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w muzealnej lekcji historii  w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz –Birkenau w Oświęcimiu. Jest to miejsce szczególne nie tylko dla Polaków, ale także dla wielu Europejczyków. Na terenie obozu Auschwitz I niemieccy naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS.

W obozie Birkenau niemieccy naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.

W ciszy i skupieniu szliśmy drogą, którą ponad 75 lat temu szło tysiące więźniów: Brama „Arbeit macht frei” – Plac apelowy – Blok 6 (tematyka rejestracji i egzystencji więźniów) -  Blok 11 i dziedziniec (obozowy terror) – Blok 27 (wystawa Szoa) – Blok 5 (mienie Ofiar)
Auschwitz II-Birkenau:

Brama Śmierci – Rampa (warunki transportu, selekcje) – Ruiny komory gazowej i krematorium nr II lub nr III (temat Zagłady) – Baraki ukazujące warunki obozowej egzystencji.

Milczeliśmy, słuchaliśmy i … próbowaliśmy zrozumieć.

Dalszy ciąg lekcji odbył się w Wadowicach, w Domu Rodzinnym Jana Pawła II. Obejrzeliśmy nowoczesną, multimedialną wystawę „opowiadającą” życie, działalność i nauczanie Człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Wystawa ta również pogłębiała nasza wiedzę na temat najnowszej historii Polski.

A. Piotrowicz