Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r. Imieniny: Leona, Kai, Heliodora.

Nasze Marzanny na konkursie w Szymbarku

20190321_105801

Marzanno, marzanno –
ty zimowa panno.
Ciebie z zimą żegnamy,
a wiosnę – witamy!

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej im.prof.Romana Reinfussa w Szymbarku po raz dziewiąty zorganizowało konkurs ,,Małopolska Marzanna”. Marzanna to kukła symbolizująca odchodzącą zimę, a także wraz z nią przemijające nieszczęścia, choroby, zmartwienia nękające ludzi w okresie zimowym. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych województwa małopolskiego. Jego celem było kultywowanie regionalnych tradycji,rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej. W myśl założeń konkursu kukła marzanny kolorystyką stroju i jego elementami miała podkreślać małopolskość. Należało wykonać ją z materiałów ekologicznych.

Uczniowie klasy I d  wzięli udział w konkursie. Wykonali trzy kukły.

Autorzy: praca indywidualna – Dawid Marszałek

praca zbiorowa – Kacper Zarabski, Jakub Klich

praca zbiorowa – Anna Wójcik, Karolina Grudzińska, Olga Ruśnica

Jury nagrodziło wyróżnieniem dwie marzanny: Dawida Marszałka oraz Kacpra Zarabskiego i Jakuba Klicha.

Prace naszych uczniów podkreślały nie tylko charakterystyczne cechy regionu małopolskiego, ale w swojej dekoracji nawiązywały do Nowego Wiśnicza.

Podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród towarzyszyła uroczysta impreza związana z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, która odbyła się 21 marca 2019 roku w Szymbarku. Nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły wraz z rodzicami wzięli w niej udział. Po części artystycznej i wręczeniu nagród i dyplomów w renesansowym kasztelu szlacheckim, miał miejsce wielobarwny pochód z marzannami nad pobliską rzekę Ropę, gdzie w obecności Straży Pożarnej spalono kukły. Imprezę kończył piknik. Dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do Wiśnicza.

Nagrodzonym uczniom gratulujemy i cieszymy się z ich sukcesu.

Agnieszka Odrzywałek