Wtorek, 15 października 2019 r. Imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana.

NOC BIBLIOTEK

noc_kolor_1O tym co można robić nocą w bibliotece szkolnej dowiedzieli się uczniowie, którzy wzięli udział w NOCY BIBLIOTEK – wieczorno-nocnej wizycie w naszych skromnych progach. O 19.00 przybyli uczniowie klasy 7b i 7c wyposażeni w śpiwory, poduszki, przytulanki, przybory toaletowe. Mieli ze sobą również produkty spożywcze, bo naszą przygodę rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji przygotowanej  przez wszystkich uczestników. Na stole królowały warzywa, pyszne pasty i twarożki domowej produkcji,  z których przygotowaliśmy mnóstwo kanapek.

Noc Bibliotek 2019 V edycja ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny  sposób promuje czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. Hasło tegorocznej akcji to „Znajdźmy wspólny język”.

Po kolacji i zespołowym sprzątaniu, rozpoczęliśmy naszą nocną przygodę. Uczniowie zostali podzieleni na 4 grupy (czerwone, błękitne, zielone i beżowe sowy). Każdy uczeń otrzymał znaczek z sową w odpowiednim kolorze. Grupy dostały po jednym fragmencie „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Zadanie polegało na wyszukaniu w tekście archaizmów językowych. Grupy kolejno prezentowały wyszukane wyrazy, a opiekunowie jako jury oceniało, czy jest to archaizm czy nie. Każda grupa, która właściwie wskazała archaizm zapisywała go na znaczku swojej grupy i zawieszała na drzewku.

Po tym literackim wysiłku uczestnicy Nocy Bibliotek udali się do pracowni biologicznej, gdzie obejrzeli prezentację „Co w nocy piszczy, czyli ciekawostki o sowach”. Po tej dawce wiedzy odbył się konkurs „Kto szybszy”. Polegał na ułożeniu nazw sów z rozsypanek oraz dopasowaniu do nich odpowiednich zdjęć. Kolejne przemierzenie schodów doprowadziło nas z powrotem do biblioteki, gdzie uczestnicy wzięli udział w zabawach językowych, między innymi: odczytywanie szyfrów w kryptogramach (zdanie zawierające tytuł powieści, uzupełnianie przysłów). Odbyliśmy kolejną wędrówkę, tym razem na salę gimnastyczną, gdzie wszyscy uczestnicy bawili się za pomocą chusty animacyjnej („Bilard”, „Potwór z Loch Ness”, „Sałatka owocowa”, „Statki na morzu”, „Rekin”).  Odprężeni i zrelaksowani uczniowie wrócili do biblioteki, w której czekały na nich kolejne zabawy z językiem polskim, np. przedstawianie związków frazeologicznych w formie rysunków, czy też szukanie błędów językowych, ortograficznych, interpunkcyjnych.  Ostatnim zadaniem naszych uczestników Nocy Bibliotek 2019 było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej sowę lub inne nocne zwierzę. Uczniowie mieli do dyspozycji czarny karton i pastę do zębów.  Kiedy stworzone dzieła schły, ich twórcy degustowali ciasta upieczone przez opiekunów.

Przyszła pora na ostatni punkt spotkania. Rozłożyliśmy materace oraz przyniesione śpiwory i poduszki, przygotowując miejsce do spania.

Ale to jeszcze nie koniec. Po nocnej toalecie, otuleni śpiworami lub kocami rozpoczęliśmy  projekcję filmu „Cuda z nieba”.

O 6.20 była pobudka i wspólne sprzątanie. O 7.00 stęsknieni rodzice odebrali swoje pociechy. Dziećmi opiekowały się: Karolina Cierniak-Zuzia, Maria Kokoszka, Halina Skórnóg i Monika Wyrwa.

Karolina Cierniak-Zuzia
Maria Kokoszka