Niedziela, 21 października 2018 r. Imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny.

Noc Naukowców

IMG-20180928-WA0031Już po raz trzeci  45 uczniów Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu wraz z nauczycielami, uczestniczyło w kolejnej Małopolskiej Nocy Naukowców. Wyjechaliśmy w  piątek, 28 września  o godzinie 16.00  z Nowego Wiśnicza  do Krakowa. Swoje spotkanie z nauką  rozpoczęliśmy  od wizyty w Parku Life Science.

Uczniowie wzięli udział w warsztatach, w trakcie  których mogli zrobić  barwne, pachnące i kwietne mydełka według własnego pomysłu, Mogli się przekonać, że zielone koktajle są nie tylko zdrowe, ale też smaczne. Zobaczyli również  które owoce, warzywa i rośliny łączyć ze sobą i jaki wpływ będą one miały na zdrowie.

Co odważniejsi mogli na własnej skórze sprawdzić, że akupunktura nie boli, a igły wcale nie są straszne. Kilkoro  uczniów miało szanse dowiedzieć się z czego robi się kosmetyki, czym są emulgatory, jak samodzielnie przygotować sól do kąpieli i jak zrobić idealny, ciągnący się slime. Uczniowie zostali podzieleni  na mniejsze grupy. Mogli wziąć udział w pokazie procesu krzepnięcia krwi oraz działania leków przeciwzakrzepowych, w demonstracji obrazów histologicznych tkanek i narządów pod mikroskopem oraz zobaczyć jak wygląda naczynie krwionośne od środka.

Kolejnym etapem była wizyta na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Wzięliśmy  udział w wykładzie prowadzonym przez jednego z naukowców, który opowiedział jak działa GPS, z którego prawie każdy z nas korzysta. Dzięki przygotowanym interaktywnym pokazom doświadczeń fizycznych mogliśmy się dowiedzieć, jak wykorzystywana jest fizyka w medycynie i dlaczego kiszony ogórek przewodzi prąd, zobaczyć jak wyglądają ciekłe kryształy, zaobserwować wszędobylskie elektrony, poznać fluorescencję oraz fotony, a także zbudować własnoręcznie spektroskop.

Wróciliśmy o godzinie 23.30. Miejmy nadzieje, że to spotkani nauką rozbudzi ciekawość uczniów w dalszym poznawaniu świata.

Małgorzata Korta, Maria Stabrawa, Katarzyna Dragan,
Małgorzata Wiśniewska-Rogala, Marta Biernat