Sobota, 23 czerwca 2018 r. Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera.

POŁOMSKA SOBÓTKA

IMG_1142Zielone Świątki obchodzone w tym roku dnia 20 maja mają swe źródła w obrzędowości przedchrześcijańskiej. Wpisują się w rytm przyrody i oczekiwania lata. Już kolejny raz Stowarzyszenie Rozwoju Połomia Dużego na wzgórzu lokalnie zwanym „Dziołami” zorganizowało Połomską Sobótkę w Małopolskiej Tradycji. W słoneczne niedzielne popołudnie rozpoczęła imprezę Szkoła Podstawowa w Połomiu Dużym przedstawieniem pt. ”Hej, sobótka, sobótka”. Rozśpiewane i przystrojone w wianki z polnych kwiatów dzieci zaprezentowały obrzędy i zwyczaje sobótkowe, które miały zapewnić dostatek, szczęście i powodzenie w miłości.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie pt.”Historia Połomskiej Sobótki”. Zadaniem dzieci było przeprowadzenie wywiadu z mieszkańcami Połomia Dużego i na tej podstawie napisanie opowiadania jak przed laty wyglądała tradycja palenia sobótki i obchodów Zielonych Świąt. Prace które przygotowali zostały zaprezentowane i nagrodzone podczas niedzielnego pikniku, a dzieci występujące w przedstawieniu otrzymały pełen słodyczy kosz za który bardzo serdecznie dziękują!

Dziękujemy za wspaniałą lekcję ludowej tradycji i pomysłu na niedzielne popołudnie. Sobótki zawierają pamięć minionych wieków i początków naszej kultury. Chociażby dlatego warto zwyczaje sobótkowe kultywować.

Przedstawienie przygotowano pod kierunkiem p. kierownik Bogumiły Sarny oraz Bożeny Hyrc, Anity Całki, Małgorzaty Stec i Ewy Michno.

Ewa Michno