Czwartek, 12 grudnia 2019 r. Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary.

Święto Niepodległości w naszej szkole

DSC_002111 listopada to niezwykły dzień w historii naszej Ojczyzny, bo oto po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i wyzwoliła się z niewoli. W bieżącym roku , również w naszej szkole, obchodziliśmy 101 rocznicę tego wydarzenia. W klimat  święta wprowadzała wszystkich wymowna biało- czerwona dekoracja  z wyeksponowanymi symbolami narodowymi. Uroczysta akademia zaczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, następnie uczniowie przypomnieli o okolicznościach odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

Nasz kraj pod koniec XVIII wieku  był państwem słabym, otoczonym trzema mocarstwami. Mimo prób obrony niepodległości, jaką było m.in. uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Rzeczpospolita powoli chyliła się ku upadkowi. Ostatecznie w 1795 roku, po trzecim rozbiorze, Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Jednak Polacy nie pogodzili się z tym i dlatego kolejne powstania: listopadowe, styczniowe były próbą ratowania Ojczyzny. Niestety, próby te zakończyły się klęską. Szansa na odzyskanie niepodległosci pojawiła się dopiero w 1914 roku, kiedy zaborcy stanęli    po przeciwnych stronach barykady. Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali. 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała dowództwo Józefowi Piłsudskiemu, który stanął na czele sił zbrojnych i rozpoczął odzyskiwanie niepodległego państwa.W 1937 roku Sejm  RP uznał, że 11 listopada będzie Swiętem Niepodległości po wsze czasy związanym z postacią Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego wodza narodu w walkach o niepodległość Polski.

Podczas akademii pięknie zabrzmialy piosenki patriotyczne związane z historią naszego kraju, zarówno te z okresu I wojny światowej, jak i te współczesne. Poezja patriotyczna, tak dojrzale recytowana przez naszych uczniów, pobudzała do refleksjii i wzruszała, wywołując czasami łzy.  Na koniec dziewczęta z klas szóstych i siódmych zatańczyły widowiskowy taniec z biało- czerwonymi szarfami.

Podsumowaniem uroczystości było  wspólne zaśpiewanie kilku piosenek żołnierskich i legionowych z okresu walki Polaków o niepodległość.

Tak żywa lekcja historii przypomina nam, że musimy pamiętać o Polakach, którzy przelewali krew za wolność naszej Ojczyzny, bo jak mówił marszałek Józef Piłsudski „Kto nie szanuje swej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości.”

Podczas akademii wystąpili:

Julia Wójcik, Nikodem Pietras, Zosia Włodzimirow, Gabryś Mikulski, Judyta Korta ,Marcelina Ptaszek, Kamil Dudziak, Gabrysia Rudek, Dominika Możdżeń, Natalia Hełmecka, Patrycja Smęda, Zosia Tworzydło, Michał Marszałek, Miłosz Obrał, Kuba Turmiński, Kasia Więckowska, Wiktoria Balicka, Radek Szewczyk, Patrycja Tomaśko, Hubert Górny, Magda Krawczyk, Wiktoria Bereta, Zuzia Dziedzic, Tosia Wzorek, Aniela Oświęcimka, Szymon Wójcik, Patrycja Bereta, Ola Gajewska, Patrycja Dudek, Nikola Śleboda, Julia Paprota, Ania Brzegowa, Sylwia Fiołek, Emilka Pogwizd, Natalia Konior, Milena Trylińska.

Obsługa nagłośnienia: Maciek Adamczyk i Wiktor Możdżeń.

Uroczystość przygotowali nauczyciele:

p.Karina Grandys, p.Krystyna Wnęk- Majewska, p. Monika Wyrwa,
p. Halina Skórnóg i p. Krzyszfof Klimkowski.

Poniżej prezentujemy fotogalerię z akademii przygotowaną przez panią Iwonę Łukasik.