Poniedziałek, 17 czerwca 2019 r. Imieniny: Laury, Alberta, Marcjana.

Szkoła Filialna na wycieczce szkolnej w Szczyrzycu

IMG_1658Ciekawą atrakcją dla dzieci w dniu 5.05.2019 była wycieczka szkolna do Wioski Indiańskiej w Szczyrzycu, usytuowanej w starym beskidzkim sadzie. Dzieci mogły zobaczyć naturalnej wielkości malowane, w pełni wyposażone tipi, ogromny namiot zwany tio-tipi, warlodge – specjalny namiot wojenny, wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach – wierne repliki strojów indiańskich sprzed 200 lat, wykonane z tysięcy koralików: koszule wojenne, tomahawki, torby z surowej skóry. Dowiedzieli się jak kobiety wyprawiały skóry, a także jak wyglądał pogrzeb wojownika.

Piękna słoneczna aura sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczyły w oryginalnych grach i zabawach. Oto kilka z nich: Kręciołki, Bieg Apacki, Równoważnia Szoszonów i strzelanie do tarczy z prawdziwego indiańskiego łuku. Po sportowych wysiłkach pieczone kiełbaski smakowały wyśmienicie.

Kolejnym punktem programu  był  udział w warsztatach muzycznych. Była prezentacja instrumentów etnicznych z różnych stron świata: indiański bęben, aborygeńskie didgerdoo, afrykańskie bębny, patyk deszczowy, indiański flet. Dzieci poznały ich budowę i technikę związaną z wydobywaniem charakterystycznych dźwięków. Miały możliwość nauczyć się indiańskiej pieśni w języku siou.

Dzieci uczestniczyły również w warsztatach rękodzieła. Wysłuchały ciekawe opowieści z życia Indian. Wykonały własnoręcznie indiańskie amulety, które zabrały ze sobą do domów. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy Dobczyce – zaporę oraz skansen i zamek. W radosnych nastrojach około godziny 15.30 powróciliśmy do szkoły.

Bożena Hyrc