Poniedziałek, 22 kwietnia 2019 r. Imieniny: Leona, Kai, Heliodora.

Wizyta u bocheńskich strażaków

DSC_0097W dniach 25 i 28 marca 2019 r. uczniowie klas I – III odwiedzili jednostkę Powiatowej Straży Pożarnej w Bochni. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach w każdym dniu.

Pierwsza część spotkania miała miejsce w sali edukacyjnej ,,Ognik”, gdzie p. Aleksander Zwierniak zapoznał dzieci z możliwymi przyczynami pożarów. Pokazywał,  jak rozprzestrzenia się dym w czasie pożaru i jak odbywa się ewakuacja z miejsca objętego zagrożeniem. Tłumaczył co to jest czad i jak ważna dla naszego życia jest wentylacja pomieszczeń. Uświadamiał dzieciom na czym polega bezpieczeństwo przeciwpożarowe i jakie są bezpieczne zachowania z tym związane. Przypomniał jak prawidłowo wezwać straż pożarną i pokazał jak posłużyć się gaśnicą. Prelekcja była wspierana projekcją filmów edukacyjnych.

Druga część – praktyczna, obywała się w garażach, w których znajdują się różnego rodzaju samochody i pojazdy strażackie, łodzie ratunkowe i specjalistyczny sprzęt. Dzieci zobaczyły, w co ubiera się strażak wyjeżdżający do akcji.  Miały też możliwość obejrzenia wyposażenia i wnętrza samochodu strażackiego, obserwowały symulowany wyjazd strażaków na akcję (najbardziej podobały się zjazdy po rurach).

Na pamiątkę każdy otrzymał papierową makietę wozu strażackiego (z wysuwaną drabiną) do samodzielnego złożenia.

Dzieciom bardzo podobała się wizyta w siedzibie straży pożarnej i na pewno długo pozostanie im w pamięci.

Serdecznie dziękujemy panu Komendantowi – mł. bryg. mgr inż. Robertowi Cieśli za umożliwienie nam tej wizyty. Wielkie podziękowania składamy panom: Aleksandrowi Zwierniakowi, Mateuszowi Tworzydle oraz wszystkim strażakom, którzy towarzyszyli nam w czasie tej wizyty.

Marta Bielewicz