Zabawa karnawałowa 2021’
18.02.2021W dniach 17-22 lutego odbywały się w klasach 0-3 zabawy karnawałowe. Ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne, bale odbywały się w salach lekcyjnych,a uczniowie bawili się w gronie swoich kolegów i koleżanek z klasy. Mimo to, zabawa była wspaniała, gdyż wychowawcy przygotowali dla dzieci mnóstwo konkursów i zabaw przy muzyce. Jak przystało na bal karnawałowy, w klasach zaprezentowali swoje pomysłowe stroje barwni przebierańcy (co widać na zdjęciach). Niektóre klasy zorganizowały sobie wewnątrzklasowe obchody Walentynek.
Dzięki balom klasowym mogliśmy integrować się z kolegami i koleżankami z klasy i wspólnie świętować koniec karnawału.
Marta Bielewicz
74
Rekrutacja 2021/2022
16.02.2021Szanowni Państwo
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
informuje, że w dniach od 01.03.2021r do 17. 03. 2021r.
odbędą się zapisy do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej
na rok szkolny 2021/2022:
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
- oddział przedszkolny 5-6 latki, klasa pierwsza
Szkoła Filialna w Połomiu Dużym
- oddział przedszkolny 3-4 latki, 5-6 latki
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Dokumenty do pobrania
ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
Regulamin rekrutacji - oddział przedszkolny
KARTA ZAPISU - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY
KARTA ZAPISU - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY DZIECKO SPOZA OBWODU
KARTA ZAPISU - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY KONTYNUACJA NAUKI
KLASA PIERWSZA
Regulamin rekrutacji - klasa pierwsza
KARTA ZAPISU - KLASA PIERWSZA - DZIECKO SPOZA OBWODU
KARTA KONTYNUACJI NAUKI W KLASIE PIERWSZEJ
Wypełnione karty zapisu dziecka do szkoły przyjmowane będą w sekretariacie
lub mailowo: sekretariat@szkolawisnicz.pl do 17 marca 2021r. do godz.15.00.
W związku z sytuacją epidemiczną, nie odbędą się dni otwarte dla dzieci.
Sukces uczestników projektu: ”Benefis Naszej Rodziny”
01.02.2021W grudniu 2020 r. za sprawą gminnego ambasadora Szkoła Podstawowa im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu przystąpiła do kampanii społecznej „Benefis naszej rodziny”. Jest to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek” z Wieliczki, w ramach Programu Pełnomocnika do Spraw Polityki Demograficznej na rok 2020 „Po pierwsze rodzina” finansowanej z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Celem projektu jest troska o rodzinę jako fundament, wzmacnianie przywiązania do tradycji i zachęcanie do tworzenia i kultywowania własnych, rodzinnych obyczajów, wzmacnianie więzi i pogłębianie relacji, propagowanie tradycji i wartości rodzinnych oraz wypromowanie mody na wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego.
Koordynatorem projektu w została pani Renata Seredyńska, która poprowadziła zajęcia warsztatowe (on-line) w klasach piątych i szóstych. Uczniowie zapoznali się ze znaczeniem wspólnych, rodzinnych celebracji, rozmawiali o rodzinie oraz o własnych doświadczeniach w budowaniu tradycji rodzinnych.
W naszej szkole do udziału w kampanii przystąpiły dwie rodziny: rodzina Państwa Beaty i Bogusława Ruśniców i rodzina Państwa Małgorzaty i Zbigniewa Klimków. W ramach projektu rodziny przygotowały plan własnego benefisu rodzinnego (dowolne aktywności), następnie wcieliły plan w życie i przygotowały fotorelację, którą oceniło konkursowe jury. Obydwie rodziny zakwalifikowały się do finału. Organizatorzy zadbali o koszulki i inne gadżety z logo projektu.
Decyzją komisji konkursowej nagrodzono:
Nagroda Specjalna Grand Prix - rodzina Państwa Małgorzaty i Zbigniewa Klimków z Leksandrowej
II miejsce - rodzina Państwa Beaty i Bogusława Ruśniców z Nowego Wiśnicza
2Serdecznie gratulujemy i dziękujemy bardzo laureatom za zaangażowanie i reprezentowanie naszej szkolnej społeczności pośród uczestników benefisu o zasięgu wojewódzkim.
Koordynator projektu
Renata Seredyńska
Wskazówki dotyczące zachowania zdrowia psychicznego w czasie pandemii - "NIECODZIENNIK"
29.01.2021Drodzy Rodzice i Uczniowie
Czas pandemii to czas niecodzienny. To długotrwały okres niepewności, który odbija się na naszym zdrowiu psychicznym. Na sytuację epidemiologiczną mamy niewielki wpływ, natomiast to, jak odnajdziemy się w tej rzeczywistości i jaką postawę przyjmiemy zależy od nas. Wielu z nas martwi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, o sytuację gospodarczą
i obawę utraty pracy. Niech towarzyszące nam emocje będą budujące, a nie destabilizujące relacje z bliskimi. Życzliwość i szacunek do siebie to uniwersalne podstawy dobrego funkcjonowania wpływające pozytywnie na stan psychofizyczny każdego z nas.Udostępniamy Państwu wskazówki dotyczące zachowania zdrowia psychicznego w czasie pandemii, które w formie mini poradnika przygotowali Pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej im. Stefana Szumana w Bochni pod patronatem Powiatu Bocheńskiego.
https://bochnia.powiat.pl/pliki/niecodziennik_poradnik_na_czas_pandemi.pdf
Co może pomóc w oswojeniu tego trudnego czasu?
Jeżeli odczuwasz wzmożony stres lub zauważasz, że Twoje dziecko ma trudność ze zrozumieniem aktualnej sytuacji skorzystaj z zamieszczonych poniżej wskazówek.
1. Wspólna nauka - co prawda dzieci nie mogą się ze sobą spotykać, ale mogą wykorzystać do wspólnej nauki media społecznościowe, po to, aby wspólnie odrabiać zadania, wspomagać się w trudnościach i dawać sobie wsparcie.
2. Dobra organizacja czasu i miejsca nauki - zachęć dziecko do stworzenia planu dnia z ustalonymi porami czasu na naukę, odpoczynek i obowiązki domowe. Ważne jest, by dziecko chodziło spać o regularnych porach, a zanim przystąpi do nauki, by zadbało o higienę, zjadło śniadanie i przebrało się w wygodne ubranie. Ważne jest również, by nauka odbywała się w spokojnym i zacisznym miejscu.
3. Określenie celu - pomóż dziecku określić cel, wskaż, co jest najważniejsze, na czym należy skupić uwagę w pierwszej kolejności.
4. Czas na przerwę - zachęcaj dziecko do robienia krótkich przerw. Może warto poćwiczyć, zrobić chociażby kilka przysiadów, otworzyć na chwilę okno, zaczerpnąć świeżego powietrza.
5. Stopień trudności - pozwól dziecku określić stopień trudności przesyłanych treści edukacyjnych. Niech wybierze te najtrudniejsze, które wymagają większego wysiłku lub pomocy. Łatwiejsze zadania niech zostawi sobie na koniec. Będą one przyjemnym zakończeniem nauki, uczuciem sukcesu i satysfakcji.
6. Poszerzaj horyzonty – zaproponuj dziecku ciekawe metody wspomagające naukę, np. podkreślanie najważniejszych fragmentów, sporządzanie mini notatek, map myśli, łańcucha skojarzeń, przygotowywanie fiszek, nagrywanie swoich wypowiedzi i ich odtwarzanie.
7. Kary i przymus – zamiast stosowania przymusu, spróbuj dziecko zachęcić, chwalić za zaangażowanie, systematyczny udział w lekcjach online. Zwracaj uwagę na to co udało się już osiągnąć. Przymus i kary zniechęcają do nauki. Mogą spowodować unikanie odrabiania zadań i kłamstwo.
Informacja organizacji do zajęć szkolnych po feriach
15.01.2021Od poniedziałku, 18 stycznia br. uczniowie klas I-III wracają do nauki stacjonarnej w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych nadal będą się uczyć zdalnie, poza wyjątkami dotyczącymi kształcenia specjalnego. Zajęcia będą odbywać się zgodnie z podziałem godzin umieszczonym na stronie szkoły.
PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W OKRESIE PANDEMII COVID
DOWÓZ SP NOWY WIŚNICZ STYCZEŃ 2021
Sukcesy rodzeństwa Wójcików
15.01.2021W czasie pandemii, kiedy świat zrobił sobie przymusową przerwę od koncertów, występów, festiwali itp. wydarzeń, ludzie muzyki nie robią sobie przestojów. Cały czas ciężko pracują, ćwiczą, szlifują i osiągają sukcesy. W konkursach online. Myślę tu o Julce i Szymku Wójcikach, którzy pomimo pandemii mogą się pochwalić ogromnymi osiągnięciami:
Julia:
- „Gloria Artis International Online Piano Competition Vienna 2020” – festiwal międzynarodowy - Austria, Wiedeń – III miejsce (200 uczestników),
- „Danubia Talents International Music Competition” - Budapeszt, Węgry - II miejsce (uczestnicy z całego świata),
- „Wiśnickie Talenty Muzyczne” - Królówka – II miejsce.
Szymon:
- „V Ogólnopolski Konkurs dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i kontrabasistów w ramach Festiwalu FORTE” – edycja online – laureat (nie przyznawano miejsc) – 327 uczestników,
- „Danubia Talents International Music Competition” - Budapeszt, Węgry - III miejsce (uczestnicy z całego świata),
- „Wiśnickie Talenty Muzyczne” - Królówka – I miejsce.
Julce i Szymkowi serdecznie gratulujemy sukcesów - owoców ciężkiej pracy, której jednak efekty byłyby mierne, gdyby nie Wasz ogromny talent i wrażliwość muzyczna. Jednocześnie dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły i miasta na tak szerokim forum.
Marta Bielewicz
Projekt „Jeżdżę z głową”
15.12.2020Województwo Małopolskie wspólnie z małopolskimi gminami, realizuje projekt „Jeżdżę z głową”, w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych, polegający na zorganizowaniu nauki jazdy na nartach dla wszystkich chętnych uczniów szkół podstawowych z terenu Małopolski, nie umiejących jeździć na nartach, snowboardzie czy łyżwach.
Realizację projektu w Gminie Nowy Wiśnicz planuje się w terminie po uruchomienieu stoków narciarskich. Projekt zakłada naukę jazdy na nartach, realizowaną w ramach zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas IV, przez wykwalifikowanych instruktorów na stokach narciarskich, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Polskiego Związku Narciarskiego dla tego typu zajęć. Do projektu mogą zgłaszać się uczniowie z klas V i VI, również ci którzy brali udział we wcześniejszych edycjach projektu. Na jednego uczestnika projektu będzie przypadać około 18-20 godzin zegarowych z nauki jazdy na nartach gdzie uczestnicy zostaną podzieleni na grupy 10-12 osobowe (w zależności od zgłoszenia uczestników do projektu). Zajęcia na stoku będą trwać około 6 godzin/dziennie. Projekt nie obejmuje wyżywienia dla uczestników. Ponadto informujemy, że rodzice/opiekunowie będą zobowiązani osobiście dowozić dzieci do Nowego Wiśnicza (parking koło kapliczki św. Jana) gdzie autokarem będą przewożeni na stok narciarski, to samo tyczy się powrotów dzieci (odbiór dzieci z parkingu).
W związku z sytuacją pandemiczną w kraju wszelkie dokumenty związane z projektem rodzice/opiekunowie zobowiązani są do przesyłania e-mailem na adres: fundusze@nowywisnicz.pl lub spakowane w kopercie z adnotacją projekt „Jeżdżę z głową” złożyć do skrzynki na listy, która znajduje się przed Urzędem Miejskim w Nowym Wiśniczu.
Dokumenty do pobrania:
Dokumenty dla uczniów klas 5, 6 należy przesłać/złożyć w nieprzekraczalnym terminie tj. do 11.01.2021r.
Dokumenty dla uczniów klas 4 należy przesłać/złożyć zgodnie z powyższą informacją w nieprzekraczalnym terminie tj. do 22.12.2020 r.
Rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Literackiego „Kartka z pamiętnika Przodka”
22.12.2020„Profesjonalny pisarz to amator, który się nie poddał.”
Richard Bach
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu wraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Brzękowskiego w Nowym Wiśniczu zorganizowały i przeprowadziły Gminny Konkurs Literacki „ Kartka z pamiętnika przodka”.
29 listopada zebrało się, w celu rozstrzygnięcia konkursu, jury, w składzie:
Zofia Gołębiowska -Tabaszewska – przewodnicząca
Marta Cholewa – członek
Barbara Wiśniewska – członek.
Komisja powołana przez organizatorów oceniła prace według następujących kryteriów:
- poprawność stylistyczna i językowa,
- poziom literacki pracy,
- samodzielność i oryginalność,
- ogólna estetyka pracy
i wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych .
Klasy 4 - 6
I miejsce - Karolina Rośkowicz
I miejsce - Karol Dominik
II miejsce - Zofia Włodzimirow
III miejsce – Zuzanna Dziedzic
Wyróżnienie – Dominika Kolarz
Wyróżnienie – Mikołaj Styrna
Klasy 7 – 8
II miejsce – Jakub Wietrzak
III miejsce – Julia Paprota
Wyróżnienie – Marlena Duch
Nagrody (widoczne na zdjęciu) sfinansowane zostały z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Zostaną one wręczone laureatom po powrocie do nauczania stacjonarnego.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!!!
Monika Wyrwa
Maria Kokoszka
Renata Seredyńska
Nasi laureaci konkursów
21.12.2020Nasi laureaci konkursów
W dniu15 grudnia 2020r. w Szkole Podstawowej w Królówce odbył się (w formule online) V Gminny Konkurs pt. „Wiśnickie Talenty Muzyczne”.
Uczniowie naszej szkoły sąlaureatami w kilku kategoriach:
- W kategorii śpiew, klasy I – III:
I miejsce – Emilia Rudek z klasy I c,
II miejsce – Magdalena Adamczyk z klasy II b
Wyróżnienie: Anna Wójcik z klasy 3 d.
- W kategorii śpiew, klasy IV-VI:
Wyróżnienia: Aleksandra Bukowiec i Kamil Dudziak. - W kategorii taniec:
Wyróżnienie: Julia Musiał. - W kategorii instrumentaliści, klasy I – III:
III miejsce – Olga Ruśnica z klasy 3 d.
Wyróżnienie:Gabriel Curyło z klasy 2 a. - W kategorii instrumentaliści, klasy IV-VI:
I miejsce – Szymon Wójcik,
II miejsce – Zuzanna Dziedzic i Iga Brydniak.
Wyróżnienie:Hanna Ruśnica. - W kategorii instrumentaliści, klasy VII-VIII:
II miejsce – Julia Wójcik,
III miejsce – Jan Filipek.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy pięknych występów, a zwycięzcom zdobytych miejsc i wyróżnień.
Julia Wójcik i Szymon Wójcik odnieśli jeszcze sukcesy w innych konkursach muzycznych (ogólnopolskich i międzynarodowych), ale o tym w kolejnym artykule, gdyż czekamy na wyniki Szymona z ostatniego konkursu.
W dniu 18 grudnia w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej pt.: „Ubierzmy choinkę dla Jana Pawła II”. Spośród 1508 prac nadesłanych z Polski i Ukrainy wybrano i nagrodzono 30 prac i nasza szkoła ma w tym swój udział. Przyczynili się do tego:
- Karol Kulas z klasy 0 a – w kategorii prac dzieci przedszkolnych
- Kalina Trojan z klasy 2 a – w kategorii prac dzieci z klas I-III.
Serdecznie gratulujemy dzieciom pomysłowości, talentu i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w konkursie. Rodzicom jesteśmy wdzięczni za wspieranie dzieci w ich działaniach.
Ważne!
Drodzy Rodzice, jeżeli Wasze dziecko ma udokumentowane sukcesy w konkursach lub innej działalności pozaszkolnej, proszę o kontakt, chętnie o tym napiszę, abyśmy wspólnie z całą społecznością szkolną mogli się z nich cieszyć.
Marta Bielewicz
- W kategorii śpiew, klasy I – III:
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
07.12.2020
8-10 grudnia 2020r /wtorek, środa, czwartek/ odbędą się próbne egzaminy ósmoklasisty.W tych dniach klasy 8 nie mają lekcji.
Egzamin będzie przeprowadzony w dużej i małej sali gimnastycznej w reżimie sanitarnym.
Warunki przeprowadzenia egzaminu:
1) Na próbny egzamin przychodzą wyłącznie uczniowie zdrowi.
2) Dla uczniów, którzy nie mogą pisać egzaminu z powodów niezależnych (choroba, kwarantanna ...) ,
zostanie wyznaczony dodatkowy termin.
3) Uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 8.15 w maseczkach.
4) Każdy uczeń przynosi obuwie na zmianę i przebiera się w wyznaczonym boksie – stare skrzydło
5) Każdy uczeń przynosi: czarny długopis, przybory dozwolone w dniu egzaminu, legitymację szkolną lub inny ważny dokument tożsamości
6) Dla uczniów dojeżdżających harmonogram dowozów poniżej.
Benefis Naszej Rodziny - Kampania społeczna
07.12.2020W czasie, gdy sytuacja epidemiologiczna wpływa na zmianę funkcjonowania szkół, gdy dzieci mają ograniczony kontakt ze swoimi rówieśnikami, stajemy przed poważnym wyzwaniem, jak wspierać je w prawidłowym rozwoju emocjonalnym, społecznym, intelektualnym.
Jako nauczyciele dokładamy starań, aby zminimalizować negatywne skutki izolacji. Mamy świadomość, że system e-nauczania nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu, dlatego poszukując rozwiązań, które mogą być pomocne we wspieraniu naszych uczniów, Waszych dzieci, przystąpiliśmy, jako szkoła, do kampanii społecznej Benefis naszej Rodziny, zainicjowanej przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Solny Gwarek".
W ramach tej kampanii został ogłoszony konkurs, do wzięcia w którym przystępuje kilka rodziny z naszej szkoły. Jego cele, a również zaproponowana forma, wydają się w tym czasie szczególnie ważne – przygotowanie i przeprowadzenie „święta rodziny", może pomóc dzieciom przeżyć radość ze wspólnego, rodzinnego bycia wyjątkowym, poczuć siłę relacji, które dają poczucie bezpieczeństwa, ujawnić (odkryć) nowe talenty i twórcze zaangażowane.
Nagrody przewidziane w konkursie są ... intrygujące.
Pomóżmy naszym dzieciom doświadczyć tego co dla nich najważniejsze – bliskości w rodzinie.
Koordynarorem projektu w naszej szkole jest pani Renata Seredyńska, która przeprowadzi dla uczniów i rodziców warsztaty on - line wg przygotowanych w tym celu scenariuszy. Tematem spotkań będzie m.in. tematyka kampanii i jak wspierać dzieci w czasie pandemii.
Renata Seredyńska
Koordynator kampanii w szkole
BIBLIOTEKA Do rodziców i uczniów kl. I-VIII!
11.11.2020WYPOŻYCZENIA I ZWROTY KSIĄŻEK
DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJWYPOŻYCZANIE KSIĄŻEK
1. Lektury - będą wypożyczane uczniom na podstawie informacji od nauczyciela języka polskiego lub indywidualnego zgłoszenia od ucznia/rodzica.
2. Pozycje pozalekturowe uczeń zamawia indywidualnie, wg zainteresowań.
3. Wszystkie zamówienia, pytania o książki, wymiana informacji odbywać się będzie poprzez dziennik elektroniczny.
4. Zamówione (lub wyznaczone przez nauczyciela j. polskiego) książki będą
do odebrania na parterze przy głównym wejściu do szkoły- w starym skrzydle – dla uczniów klas 4 - 8
- w nowym skrzydle – dla uczniów klas 1 – 3
5. Książki można będzie odbierać od poniedziałku do piątku w godzinach 1430 – 1500.
ZWROT KSIĄŻEK
Zwrotu książek można dokonywać od poniedziałku do piątku.
PUNKT ZWROTU KSIĄŻEK: główne wejście do szkoły w starym i nowym skrzydle, na parterze – do oznaczonych pojemników.
Przy większej ilości osób należy zachować zasady dystansu społecznego.
Aktualizacja terminów konkursów przedmiotowych i tematycznych kl 4-8
09.11.2020Zmieniony harmonogram konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2020/2021
Zarządzenie dyrektora szkoły
06.11.2020Z dniem 09 listopada 2020r. Szkoła Podstawowa im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu rozpoczyna realizację kształcenia na odległość w klasach 1-3 oraz kontynuuje realizację kształcenia na odległość w klasach 4 - 8.
Prosimy, aby w wyznaczonym planem lekcji czasie dopilnować, aby dziecko zalogowało się na platformie MICROSOFT 365, w aplikacji TEAMS.
W tym tygodniu będzie czas na zapoznanie się z pracą platformy oraz ewentualne zgłoszenie problemów technicznych.
Udział w zajęciach on-line jest możliwy przy wykorzystaniu dowolnego sprzętu mającego dostęp do Internetu - może to być komputer stacjonarny lub laptop, ale również tablet i smartfon.
W przypadku np. braku kamerki lub mikrofonu czy głośnika w komputerze stacjonarnym – będzie ograniczony jedynie czynny udział w krótkich częściach zajęć prowadzonych za pomocą wideo połączeń (bierny udział czyli śledzenie przebiegu zajęć jest możliwy).
Aby ułatwić udział w zajęciach z użyciem urządzeń mobilnych (tablet, smartfon), należy zainstalować bezpłatną aplikację MICROSOFT TEAMS.
Prosimy Rodziców uczniów klas 1-3, aby w miarę możliwości towarzyszyć dzieciom podczas pierwszych zajęć, ponieważ może zaistnieć potrzeba pomocy.
Program jest intuicyjny, mamy nadzieję, że nie sprawi większych problemów Naszym Uczniom w bieżącym użytkowaniu.
Prosimy o udostępnienie/włączenie w ustawieniach laptopa wbudowanego mikrofonu oraz kamery.
Prosimy o bieżący kontakt z wychowawcą klasy w przypadku trudności.
Do pobrania:
Ślubowanie pierwszaków 2020’
03.11.2020W dniu 22 października 2020 roku w naszej szkole już od rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klas pierwszych w obecności p. dyrektor Bożeny Głąb, p. dyrektor Małgorzaty Korty i swoich wychowawczyń, zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, służyć pomocą słabszym, a swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Następnie z rąk pani dyrektor otrzymali swój pierwszy dokument – legitymację szkolną. Potem pozowali do pamiątkowych zdjęć.
Rodzice także włączyli się w organizację tego święta. Przygotowali „słodkie przyjęcie” dla swoich pociech i obdarowali ich różnorodnymi upominkami (dostarczyli wszystko wychowawczyniom, gdyż z powodu obostrzeń sanitarnych nie mogli uczestniczyć w uroczystości).
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci. Mamy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na długie lata szkolne.
Beata Filipczyk9
Wznowienie zajęć SKS
28.10.2020
Od 2 listopada 2020r. zostają wznowione stacjonarne zajęcia SKS w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu. Zajęcia będą się odbywać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii.
W razie pytań prosimy o kontakt z nauczycielami wychowania fizycznego na e-dzienniku .Harmonogramem zajęć:
Poniedziałek: Klasy 4cd-13.30
Wtorek: Klasy 6 -13.30
Środa: Klasy 4ab -13.00
Klasy 7- 14.30
Czwartek: Klasy 8 -14.30
Piątek: Klasy 7- 14.30
Zapraszamy
Katarzyna Korta Lucyna Mika
Zarządzenie dyrektora szkoły - nauczanie zdalne
24.10.2020Od dnia 26 października 2020r. Szkoła Podstawowa im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu rozpoczyna realizację kształcenia na odległość w klasach 4-8.
Prosimy, aby w wyznaczonym planem lekcji czasie dopilnować, aby dziecko zalogowało się na platformie MICROSOFT 365, w aplikacji TEAMS.
W poniedziałek będzie czas na zapoznanie się z pracą platformy oraz ewentualne zgłoszenie problemów technicznych.
Udział w zajęciach on-line jest możliwy przy wykorzystaniu dowolnego sprzętu mającego dostęp do Internetu - może to być komputer stacjonarny lub laptop, ale również tablet i smartfon. W przypadku np. braku kamerki lub mikrofonu czy głośnika w komputerze stacjonarnym – będzie ograniczony jedynie czynny udział w krótkich częściach zajęć prowadzonych za pomocą wideo połączeń (bierny udział czyli śledzenie przebiegu zajęć jest możliwy).
Aby ułatwić udział w zajęciach z użyciem urządzeń mobilnych (tablet, smartfon), należy zainstalować bezpłatną aplikację MICROSOFT TEAMS.
Prosimy Rodziców uczniów klas 4-8, aby w miarę możliwości towarzyszyć dzieciom podczas pierwszych zajęć, ponieważ może zaistnieć potrzeba pomocy.
Program jest intuicyjny, mamy nadzieję, że nie sprawi większych problemów Naszym Uczniom w bieżącym użytkowaniu.
Prosimy o udostępnienie/włączenie w ustawieniach laptopa wbudowanego mikrofonu oraz kamery.
Prosimy o bieżący kontakt z wychowawcą klasy w przypadku trudności.
Z WIZYTĄ U ŁOKIETKA
18.10.20209 października 2020 roku klasy siódme wraz z opiekunami: p. M.Stabrawą, p.B.Głąb, p, M.Kortą, p. M.Jarmułą p. K.Kokoszką, p.M.Klimek wzięły udział w wycieczce do Ojcowa i Pieskowej Skały. Wyjazd był możliwy dzięki projektowi przygotowanemu przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu w ramach realizacji małopolskiego projektu pn. „Odkrywam Małopolskę” będącego elementem programu wspierającego turystykę szkolną. Celem projektu jest umożliwienie uczniom ze szkół podstawowych z terenu Małopolski udziału w zorganizowanych wycieczkach szkolnych mających za zadanie m.in. uzupełnienie obowiązującego programu nauczania.
W ramach projektu 81 uczniów pod opieką wychowawców, zachowując zasady reżimu sanitarnego, wyruszyło w piękny, słoneczny, jesienny poranek w kierunku Ojcowa, by z pomocą wykwalifikowanych przewodników realizować plan wycieczki.
Zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po jesiennym Ojcowskim Parku Narodowym, który, choć jest najmniejszym z 23 parków narodowych w Polsce, to jednak kryje w sobie niezwykłe bogactwo i mnóstwo atrakcji geologicznych, przyrodniczych i kulturowych.
Następnie udaliśmy się do Groty Łokietka, największej spośród wszystkich jaskiń na terenie Parku, której nazwa nawiązuje do legendy o ukrywającym się w niej przed królem czeskim Wacławem II, Władysławie Łokietku. Po zwiedzeniu jaskini, zielonym szlakiem, ruszylismy do Doliny Prądnika, podziwiając kolejne skalne cuda przyrody: Bramę Krakowską, Rękawicę, Igłę Deotymy, Panieńskie Skały, a także owiane kolejną legendą Źródełko Miłości.
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Pieskowej Skały i zwiedzanie dziedzińca jednego z najsłynniejszych polskich pałaców, położonego na Szlaku Orlich Gniazd, a będącego kiedyś ważnym ogniwem w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Ostatnim punktem wycieczki było podej- ście pod skałę zwaną Maczugą Herkulesa, najbardziej osobliwą skałkę na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zgodnie z założeniem wyjazd połączył w sobie zarówno elementy wychowawcze- wzajemną integrację młodzieży jak i poznawcze- uczniowie pogłębili swoją wiedzę zarówno z geografii, historii jak i języka polskiego, „odkryli” jedno z najpięknijszych miejsc Małopolski, mogli się przekonać, jak różnorodny i ciekawy może być najbliższy region i doświadczyć słuszności słów: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”.
Wychowawcy klas VII
19
Family Park Safari
05.10.2020Dnia 5 października 2020 roku klasa VI C udała się na wycieczkę integracyjną do Family Park Safari w Gnojniku. Pogoda dopisała znakomicie, a pobyt w parku obfitował w liczne atrakcje. Jedną z nich było karmienie marchewką zwierząt w mini zoo i zabawa z nimi - znajdują się tam kucyki, osiołki, konie, alpaka i wielbłądy. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły też przejażdżki na wielbłądzie i kucyku.
Mnóstwo czasu dzieci spędziły na dmuchanej zjeżdżalni, w zamkach i w basenie z piłeczkami oraz na zabawie w chowanego.
Po tak aktywnie spędzonym czasie, wszyscy chętnie posilili się upieczoną na ognisku kiełbaską, a niektórzy skosztowali też waty cukrowej i popcornu zakupionego w miejscowym bufecie.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu do Parku Safari i chętnie wybraliby się tam ponownie, gdyż jest to ciekawe i godne polecenia miejsce, znajdujące się zaledwie w odległości 15 km od naszej szkoły.
Dorota Klimek
28
„Sprzątanie świata 2020” – klasy 1-3
05.10.2020W dniach 23-25 września 2020 r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami włączyli się w kolejną edycję akcji „Sprzątania świata”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.
W naszej szkole akcja rozpoczęła się od pogadanek przeprowadzonych w klasach, dotyczących ochrony środowiska oraz zasad bezpieczeństwa podczas zbierania śmieci.
Uczniowie wszystkich klas, zaopatrzeni w rękawiczki i worki na śmieci, sprzątali tereny wokół szkoły, boiska szkolnego Targowica, teren parkingu i parku nad Leksandrówką oraz okolice basenu miejskiego i fragmenty ulic miasta. W przypadku klasy 3 b, było to miejsce wskazane przez ucznia, który wraz z rodzicami często ,,sprząta świat". Wskazanie było trafne, gdyż klasie zabrakło worków i zadanie dokończyła klasa 3 c. Po powrocie do szkoły dzieci złożyły worki ze śmieciami w wyznaczonym miejscu przy budynku szkolnym (łącznie około 30 worków).
Jednym z zadań akcji było przyniesienie do szkoły zbieranych w domu zakrętek. Codziennie przybywało worków z zakrętkami, a rekordzista z klasy 3 d przyniósł 15-kilogramowy worek zakrętek. Efektem zbiórki jest pokaźna sterta worków z nakrętkami, zgromadzona w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu.
Natomiast klasa 3 c ma w swojej sali eko-kącik, w którym znajdują się budowle wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, którzy z wielką radością i zapałem sprzątali nasz mały wiśnicki „świat”, będą w przyszłości ambasadorami postaw proekologicznych i strażnikami czystości naszej pięknej Ziemi.
Zebrała: Marta Bielewicz
56
Możesz pomóc
29.09.2020Możesz pomóc
Pytasz jak?
Po prostu nie wyrzucaj nakrętek.
Kacper 10 lat i Kamil 9 lat urodzili się z chorobą genetyczną, która spowodowała wodogłowie, oczopląs oraz choroby neurologiczne takie jak spastyczność mięśni czy epilepsja. Chłopaki to weseli bracia, którzy potrzebują wsparcia w dążeniu do samodzielności.
Serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję zbierania zakrętek dla naszych synów. Chłopcy będą mogli więcej skorzystać z rehabilitacji, która jest im niezbędna do osiągnięcia samodzielności.
Wdzięczni rodzice;
Pomagamy drugiemu człowiekowi
i przyrodzie.
Zbieramy nakrętki:
- po napojach, sokach, wodzie,
- po mleku, opakowaniach z jajek-niespodzianek,
- po ketchupach, majonezach, kawie, sosach, bitej śmietance w sprayu,
- po środkach chemicznych (żelach do prania, płynach do prania, płukania, płynach do mycia naczyń, itp.)
- po kosmetykach (po dezodorantach, mydłach, żelach pod prysznic, piankach do golenia, tubkach past do zębów, kremach, itp.)
Zakrętki odwożone są do Myślenic do firmy F.P.H.Ekopoldex.
Pieniążki z zebranych zakrętek przekazywane są na "Fundację Dzieciom Zdążyć z Pomocą".Beata Wojtoń
Sukces Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu w konkursie internetowym „Parki Krajobrazowe Polski”
09.09.2020Miło mi przekazać bardzo dobrą wiadomość, która nadeszła już w wakacyjnym czasie, a dotyczy konkursu internetowego „Parki Krajobrazowe Polski” organizowanego w dniach 1-26.06.2020 r. przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych Polski. 23 uczniów naszej szkoły chętnie wzięło w nim udział. Konkursowicze musieli wykazać się dużą wiedzą biologiczną, geograficzną o wszystkich parkach krajobrazowych. Codziennie rozwiązywali pięć różnych zadań internetowych co wymagało sumienności, cierpliwości oraz samodyscypliny. W finale uczniowie musieli się zmierzyć z dwudziestoma pytaniami z zakresu rozpoznawanie gatunków roślin, zwierząt, śpiewu ptaków na co mieli bardzo ograniczony czas (15 minut).
Nasza szkoła zajęła III miejsce w klasyfikacji ogólnej na 213 szkół startujących z całej Polski. Uczennica klasy 5-tej Anna Grześkiewicz może się pochwalić indywidualnym sukcesem, bo zdobyła 6 miejsce wśród wszystkich startujących uczestników. Sukces jest potwierdzeniem wysokich umiejętności wszystkich uczniów, którym gratulujemy wiedzy i wytrwałości. Jesteśmy z Was dumni i życzymy dalszych sukcesów.
opiekun konkursu
Karolina Cierniak-Zuzia
Aktualizacja harmonogramów dowozów
02.09.2020Od 03.09.2020r. obowiązuje nowy, zmieniony harmonogram dowozów autobusami szkolnymi
Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
28.08.20201 września 2020r. zapraszamy do szkoły dzieci z:
oddziałów przedszkolnych
klas pierwszych
klas czwartych.
Wraz z dzieckiem może wejść do szkoły jedna osoba dorosła (rodzic/opiekun).
Zachowujemy reżim sanitarny: zakrywamy usta i nos, dezynfekujemy ręce przy wejściu do szkoły.
Na godz. 9.00 zapraszamy uczniów klas pierwszych i czwartych.
Spotkania z wychowawcami odbędą się w salach:
Klasa 1A – sala 302 wychowawca: pani Beata Filipczyk
Klasa 1B – sala 305 wychowawca: pani Henryka Mulka
Klasa 1C – sala 104 wychowawca: pani Ewa Mazanek
Klasa 1D – sala 303 wychowawca: pani Marta Pięta
Klasa 4A – sala 03 wychowawca: pani Lucyna Mika
Klasa 4B – sala 01 wychowawca: pani Agnieszka Piotrowicz
Klasa 4C – sala 04 wychowawca: pani Karolina Cierniak – Zuzia
Klasa 4D – sala 005p, sala wychowawca: pani Katarzyna Korta
Na godz. 11.00. zapraszamy dzieci z oddziałów przedszkolnych
Spotkania z wychowawcami odbędą się w salach:
Klasa 0A – sala 102 wychowawca: pani Małgorzata Wiśniewska – Rogala
Klasa 0B – sala 103 wychowawca: pani Mariola Przechrzta
Klasa 0C – sala 101 wychowawca: pani Kinga Motak
W tym dniu nie ma dowozów.
Pozostali uczniowie - klasy 2,3,5,6,7,8 przychodzą do szkoły 2 września zgodnie z podziałem godzin dostępnym na stronie szkoły.
Na pierwszej lekcji spotykają się z wychowawcą.
Wszystkich uczniów prosimy o zasłanianie ust i nosa (maseczka, przyłbica) w miejscach ogólnodostępnych (korytarze, szatnie, toalety).
ZAPISY UCZNIÓW DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
24.08.2020ZAPISY UCZNIÓW DO ŚWIETLICY SZKOLNEJ
w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
24.08.- 5.09.2020
/w tych dniach należy złożyć kompletną dokumentację przy ul. Szkolnej 1
godz. 700 – 1500 w wyznaczonym miejscu.Przyjęcia uczniów do świetlicy szkolnej dokonują się na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców (złożenia karty zapisu dziecka do świetlicy). W każdym roku szkolnym wymagane jest złożenie nowej karty zapisu. Karty zgłoszenia będą dostępne przy wejściu do szkoły/nowe skrzydło/ oraz na stronie internetowej szkoły.
Kryterium zapisu:
Do świetlicy przyjmowani są uczniowie, którzy dojeżdżają do szkoły autobusem szkolnym oraz uczniowie, których oboje rodziców pracuje zawodowo i nie może zapewnić dzieciom opieki ze względu na czas swojej pracy.Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną prosimy o zapisywanie do świetlicy uczniów, którym nie mogą Państwo zapewnić opieki i odebrać wcześniej ze szkoły.
INFORMACJA DLA ÓSMOKLASISTÓW
29.07.2020Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu informuję, że zaświadczenia z egzaminu ósmoklasisty można odbierać w dn. 31 lipca 2020r. (piątek) wg następującego harmonogramu:
Klasa 8a – godz. 9.00
Klasa 8b – godz. 10.00
Klasa 8c – godz. 11.00
Klasa 8d – godz. 12.00
Zaświadczenia będą wydawane w holu na parterze nowego skrzydła.
Obowiązuje reżim sanitarny (dezynfekcja rąk i maseczki).
Proszę zabrać ze sobą długopis.
#GaszynChallenge
26.06.2020Dziękujemy Szkole Podstawowej im. Kazimierza Brodzińskiego w Królówce
za nominację w #GaszynChallenge
NaPompowani
Pomaganie jest fajne
Osoby nominowane muszą wykonać 10 pompek lub 10 przysiadów. Jeżeli wykonają ćwiczenie, wpłacają minimum 5 zł, jeżeli nie, wpłacają minimum 10 zł na konto SiePomaga. Osoby nominowane mają 48 godzin na wykonanie zadania.
My nominujemy Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu
Link do filmu https://youtu.be/mDiAXEeWpg8
List na zakończenie roku szkolnego 2019/2020
25.06.2020Szanowni Nauczyciele, drodzy Rodzice, kochani Uczniowie,
nie tak wyobrażaliśmy sobie zakończenie roku szkolnego. Wprawdzie niektórzy z Was spotkają się z koleżankami, kolegami i wychowawcami w szkole, ale nie będzie to tradycyjne pożegnanie i wręczenie świadectw.
Mimo to warto sobie podziękować, powiedzieć "do widzenia", pożyczyć wszystkiego najlepszego na dalszą drogę. Przez wiele tygodni nie spotykaliśmy się na żywo, wszystko odbywało się zdalnie. Te trzy miesiące były dla nas wszystkich niezwykłą lekcją, której nie proponuje żaden system nauczania. My wszyscy – nauczyciele, rodzice, uczniowie musieliśmy uczyć się nowych rzeczy, korzystać z nieznanych nam do tej pory narzędzi i metod. Kończymy rok szkolny bogatsi o nowe doświadczenia nie tylko naukowe, ale społeczne i komunikacyjne.
Zakończenie roku szkolnego jest okazją do podziękowań, szczególnie tym spośród Was, którzy swoją pracowitością i systematycznością osiągnęli sukcesy w nauce. Gratuluję Wam, drodzy uczniowie osiągnięć i jednocześnie dziękuję tym, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę podczas konkursów, olimpiad, zawodów sportowych.
Dziękuję za wspaniałą atmosferę, wyjątkowy klimat, za działalność charytatywną, otwarcie na potrzeby drugiego człowieka.
Dziękuję Gronu Pedagogicznemu za włożony trud, za życzliwość i troskę o kształtowanie właściwych postaw młodych ludzi.
Dziękuję Rodzicom, którzy w trudnym czasie byli dla swoich dzieci i nas nauczycieli dużym wsparciem.
Mówię wszystkim „do zobaczenia” bo żywię głęboką nadzieję, że za dwa miesiące spotkamy się jak zawsze, w sali gimnastycznej, wszyscy razem, pełni nowych sił i energii do dalszej pracy i nauki, do odkrywania tajemnic, których wciąż jest tak wiele do odkrycia.
Udanego wakacyjnego wypoczynku.
Bożena Głąb
dyrektor szkoły
Harmonogram dowozu uczniów do SP w Nowym Wiśniczu
24.06.202025 czerwca 2020r.
Muchówka 7.15
Kopaliny 7.40
Olchawa 7.30
Miejskie Pola 7.40
Łomna Zagrody 7.30
Łomna nr 162 7.35
Łomna Bukowiec 7.40
Odwóz ok godz. 13.00
26 czerwca 2020r.
Muchówka 7.15 9.15
Kopaliny 7.40 9.40
Olchawa 7.30 9.30
Miejskie Pola 7.40 9.40
Łomna Zagrody 7.30 9.30
Łomna nr 162 7.35 9.35
Łomna Bukowiec 7.40 9.40
Odwóz ok godz. 8.40 i 10.40
Harmonogram rozdania świadectw
23.06.2020Obecność uczniów po odbór świadectw jest dobrowolna.
UCZNIOWIE WCHODZĄ NA TEREN SZKOŁY W MASECZKACH.
Uczniowie nie wnoszą żadnych rzeczy na teren szkoły.
Rodziców prosimy o pozostanie na zewnątrz.
CZWARTEK, 25 CZERWCA 2020 – GODZINA 9.00
KLASA 8A – SALA 05 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 8B – SALA 01 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 8C – SALA 06 - WEJŚCIE OBOK STOŁÓWKI
KLASA 8D – SALA 15 –WEJŚCIE NR 4 (NOWE SKRZYDŁO, WYJŚCIE EWAKUACYJNE)
PIĄTEK, 26 CZERWCA 2020 – GODZINA 8.00
KLASY 2 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO NOWEGO SKRZYDŁA
KLASY 3 - WEJŚCIE NR 4 (NOWE SKRZYDŁO, WYJŚCIE EWAKUACYJNE)
KLASA 4A – 01 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 4B – 05 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 5A – 15 - WEJŚCIE NR 4 (NOWE SKRZYDŁO, WYJŚCIE EWAKUACYJNE)
KLASA 5B – 21 (Wejście od strony boiska szkolnego)
KLASA 5C – 25 (Wejście od strony boiska szkolnego)
KLASA 5D – 22 (Wejście od strony boiska szkolnego)
PIĄTEK, 26 CZERWCA 2020 – GODZINA 10.00
KLASY 0 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO NOWEGO SKRZYDŁA
KLASY 1 - WEJŚCIE NR 4 (NOWE SKRZYDŁO, WYJŚCIE EWAKUACYJNE)
KLASA 6A – 25 (Wejście od strony boiska szkolnego)
KLASA 6B – 01 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 6C – 05 - WEJŚCIE GŁÓWNE DO STAREGO SKRZYDŁA
KLASA 6D – 21 (Wejście od strony boiska szkolnego)
KLASA 7A – 06 - WEJŚCIE OBOK STOŁÓWKI
KLASA 7B – 22 (Wejście od strony boiska szkolnego)
KLASA 7C – 15 WEJŚCIE NR 4 (NOWE SKRZYDŁO, WYJŚCIE EWAKUACYJNE)
DODATKOWY TERMIN
dla uczniów i rodziców, którzy nie odbiorą świadectw w dniu zakończenia roku szkolnego:
CODZIENNIE DO 10 LIPCA W GODZ. 9.00 – 10.00, 13.00 – 14.00 (WEJŚCIE GŁÓWNE DO NOWEGO SKRZYDŁA)
LITERACKIE SUKCESY ZOFII RUŚNICY
22.06.2020KONKURS POETYCKO – FOTOGRAFICZNY - IWKOWA
Konkurs Poetycko - Fotograficzny „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…” jak co roku odbył się w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwkowej.
Prace konkursowe oceniali: pan Adam Bujak („papieski fotograf”) oraz prof.UP dr.hab Marek Karwala.
Uczniowie klas VI-VIII pisali wiersz i wykonywali fotografię. Praca miała stanowić spójną całość połączoną wspólnym tytułem.
Grand Prix - nagroda główna w Konkursie Poetycko - Fotograficznym „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…” - „Interpretacja wiersza fotografią” - przypadła w udziale Zofii Ruśnicy, ucz.kl 8c.
https://iwkowa.szkolnastrona.pl/art,126,wyniki-xiv-konkursu-poetycko-fotograficznego
WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI „O ZIELONE PIÓRO” - KRAKÓW
Biorąc udział w konkursie „O zielone pióro” młodzież musiała wykazać się nie tylko pisarskim kunsztem, ale też znajomością twórczości Gałczyńskiego. Każdy z uczestników miał za zadanie napisać autorski wiersz, który powstał jako inspiracja utworami twórcy „Teatrzyku Zielona Gęś”. Przewodniczącą jury była poetka Ewa Stadtmüller.
I miejsce w kategorii szkoły podstawowe zajęła Zofia Ruśnica.
XXVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM.JANUSZA KORCZAKA – PŁOCK
Uczestnicy konkursu, uczniowie szkół podstawowych mieli przesłać zestaw 3-5 autorskich wierszy niepublikowanych nigdzie wcześniej opatrzonych godłem. Jury XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Korczaka w składzie:
- Elżbieta Zbrzezna – polonistka,
- Maciej Woźniak – poeta, eseista, krytyk literacki,
po wnikliwiej analizie nadesłanych wierszy zdecydowało o przyznaniu Zofii Ruśnicy wyróżnienia za wiersz „Ból” w kat. wiekowej 13-15 lat.
https://mdk-plock.pl/ogolnopolski-konkurs-poetyckie-im-janusza-korczaka-rozstrzygniety/
XXV Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”
Organizatorem Konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. Konkurs był adresowany do autorów wierszy i opowiadań. Uczestnikami Konkursu mogli być uczniowie klas 4-8 ze szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Każdy uczestnik mógł zgłosić do Konkursu pięć wierszy lub dwa opowiadania.
Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl (polonistka, animatorka kultury), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego „Kwartalnika Edukacyjnego”), Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista – przewodniczący jury) oraz Jan Tulik (poeta, prozaik, eseista, dramaturg).
W kategorii - „opowiadania” (w której tym razem postanowiła zmierzyć swe siły Zosia) – 126 autorów zaproponowało 169 tekstów! W tak mocnej stawce sukcesem ogromnym jest zajęcie przez Zofię Ruśnicę II miejsca za cykl opowiadań w kat. 7 - 8 klasy SP.
Prace laureatów zostały opublikowane w tomiku konkursowym, który otrzymają laureaci konkursu. Tomik jest dostępny także na stronie internetowej Biblioteki w formacie PDF.
https://www.youtube.com/watch?v=rkeqcai1GfI
Gratulacje!
Iwona Łukasik
POETYCKIE SUKCESY KAROLINY KUKLI
22.06.2020W Konkursie Poetycko - Fotograficznym „Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”, który odbył się jak co roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Iwkowej I miejsce w kategorii „Wyjątkowy wiersz” zajęła Karolina Kukla z kl.8c za wiersz „Przystań”.
Karolina wzięła udział również w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Wolność kocham i rozumiem”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 48 w Gdańsku. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni uczniowie z klas VI-VIII z terenu całej Polski.
Jury tego konkursu przyznało jej wyróżnienie za wiersz „Jestestwo”.
Gratulacje!
Iwona Łukasik
Informacja dyrektora szkoły
09.06.2020Na podstawie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ1 z dnia 29 kwietnia 2020r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dyrektor szkoły informuje, że w roku szkolnym 2019/2020 wyznacza dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w dniach 16 – 18 czerwca 2020r. W tym czasie odbywa się przeniesiony z kwietnia egzamin ósmoklasisty. Świetlica szkolna pracuje bez zmian.
Mateusz Salwa laureatem etapu wojewódzkiego konkursu historycznego.
06.06.2020Tradycja – nasza pamięć o przeszłości – to jeden z fundamentów naszej tożsamości. Kultywujemy ją w rodzinach i w państwie, w społecznościach lokalnych i regionalnych oraz całej wspólnocie narodowej. Możemy przeczytać na stronie Organizatora i Ogólnopolskiego Koordynatora Konkursu - Mazowieckiego Kuratora Oświaty działającego w porozumieniu z właściwymi kuratorami oświaty i innymi podmiotami prowadzącymi działalność edukacyjną .
Z dużą radością informujemy, że Mateusz Salwa – uczeń klasy ósmej SP im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu – uzyskał tytuł laureata etapu wojewódzkiego XXV Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887–1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej”.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z klas IV –VIII oraz uczniów branżowych szkół I stopnia szczególnie zainteresowanych historią wojskowości. Wiedza, którą należało opanować do każdego z etapów, była bardzo obszerna. Tematyka Konkursu obejmowała historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1887-1922 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców.
Mateusz zdążył przystąpić do pierwszych etapów ogólnopolskiego konkursu historycznego, zanim wybuchła pandemia, uzyskując wyśmienite wyniki! Nadesłane zaświadczenie Przez Kuratorium Oświaty w Krakowie bardzo nas ucieszyło. Kwalifikację najlepszych laureatów do IV etapu – ogólnopolskiego Konkursu przeprowadzi Komitet Organizacyjny Konkursu w porozumieniu z wojewódzkimi koordynatorami Konkursu. Termin ostatniego etapu Ogólnopolskiego nie jest znany obecnej sytuacji epidemiologicznej.
Sukces Mateusza wiąże się z tym, że jako laureat etapu wojewódzkiego starając się o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych otrzymuje dodatkowe punkty w rekrutacji 2020. Można je zdobyć na podstawie uzyskanych wyników z egzaminu ósmoklasisty, ocen na świadectwie i wyników w dodatkowych konkursach.
Mateuszowi należą się serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia w osiąganiu sukcesów w przyszłej, wymarzonej szkole ponadpodstawowej!
Beata Wojtoń
Informacja o finale konkursu Języka Angielskiego „Eagle” 2020
04.06.2020Informujemy, że finał Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego „Eagle” odbędzie się we wtorek 9 czerwca o godzinie 13.00.
Znajdziecie go na stronie naszej szkoły w zakładce Uczę się w domu – Konkurs „Eagle” (po lewej stronie, tam gdzie lista klas).
Czas trwania konkursu od 13.00 do 13.45 plus 10 minut technicznych na czynności związane z odebraniem i przesłaniem karty odpowiedzi. Odpowiedzi należy wysłać najpóźniej do godziny 13.55. po tym terminie odpowiedzi nie będą przyjmowane.
Odpowiedzi należy wysłać na adres:
Klasy: 4,5,6 - klimekdrt@interia.pl
Klasy 7,8 - dstus@poczta.onet.pl
Konkurs będzie miał formę testu jednokrotnego wyboru i będzie polegał na uzyskaniu jak największej ilości punktów w ciągu 45 minut. Nie oczekujemy, że test zostanie rozwiązany w całości.
Będzie można:
- wydrukować go, nanieść odpowiedzi na kartę i przesłać zdjęcie nauczycielowi na podany adres email.
- można też zapisać same odpowiedzi na kartkę formatu A4 (do drukarki) bez drukowania całego testu.
- lub wypełnić online i przesłać na wskazany adres email.
W tym roku niestety nie przewidujemy nagród rzeczowych, ale formą nagrody będzie ocena celująca za uzyskanie 1,2,3 miejsca oraz wpis do zeszytu wychowawczego.
Organizatorzy:
Dorota Stus
Dorota Klimek
Małgorzata Ferenc
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas trzecich „Bukiet kwiatów na 100 urodziny św. Jana Pawła II”
01.06.2020Z okazji obchodów 100-lecia urodzin Wielkiego Polaka Papieża św. Jana Pawła II zorganizowano dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej im. S.Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu oraz Szkoły Filialnej w Połomiu Dużym konkurs plastyczny pt. "Bukiet kwiatów na 100 urodziny św. Jana Pawła II”
Celem konkursu było przybliżenie postaci św. Jana Pawła II w związku z przypadającym w 2020 roku stuleciem urodzin Karola Wojtyły oraz ustanowieniem bieżącego roku – Rokiem Świętego Jana Pawła. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy, której głównym tematem był bukiet kwiatów w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów.
Na konkurs nadesłano 25 prac w formie skanów do organizatora p. Małgorzaty Kowalskiej –Grucy. Komisja pracująca zdalnie w składzie: p. Małgorzata Wiśniewska-Rogala, p. Małgorzata Łukasik, p. Teresa Kowalska-Rydz wyłoniła zwycięzców.
Wszystkie prace wzbudziły zachwyt komisji, a ich autorzy zasłużyli na pochwałę i uznanie. Podczas oceny zwracano uwagę na zgodność z tematem, samodzielność, estetykę oraz pomysłowość. Przyznano dwa I miejsca: Marcelina Gicala –kl.3 d i Miłosz Piasecki –kl.3 c
II miejsce-Amelia Kotfisz-kl.3 a, III miejsce-Gabriel Liszka –kl.3 c oraz wyróżnienia: Emilia Klich –kl.3 a, Patrycja Ferenc –kl. 3 c oraz Oliwia Imiołek- kl. 3 P/ Połom Duży/
Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni dyplomami oraz upominkami rzeczowymi.
I miejsce:
Marcelina Gicala, klasa III d
I miejsce:
Miłosz Piasecki, klasa III c
II miejsce:
Amelia Kotfisz, klasa III a
III miejsce:
Gabriel Liszka, klasa III c
Wyróżnienia
Emilia Klich, klasa III a
Oliwia Imiołek, klasa III
Połom Duży
Patrycja Ferenc, klasa III c
ZWROTY KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
24.05.2020DO RODZICÓW I UCZNIÓW kl. I-VIII!
ZBLIŻA SIĘ KONIEC ROKU SZKOLNEGO.
PROSIMY O ZWROT WYPOŻYCZONYCH PRZEZ WAS KSIĄŻEK (nie podręczników).
TERMIN ZWROTU KSIĄŻEK: 1 -10 CZERWCA W GODZ. 7.00-16.00.
PUNKT ZWROTU KSIĄŻEK: WEJŚCIE DO SZKOŁY, NA PARTERZE – DO OZNACZONYCH POJEMNIKÓW.
ODDAWANE KSIĄŻKI MUSZĄ BYĆ ZAPAKOWANE W REKLAMÓWKI LUB FOLIOWE WORECZKI ORAZ OPISANE NA ZEWNĄTRZ OPAKOWANIA:
- IMIĘ I NAZWISKO UCZNIA
- KLASA
PRZY WIĘKSZEJ ILOŚCI OSÓB NALEŻY ZACHOWAĆ ZASADY DYSTANSU SPOŁECZNEGO.
INFORMACJA O TERMINIE I ZASADACH ZWROTU PODRĘCZNIKÓW ZOSTANIE PODANA DO WIADOMOŚCI W CZERWCU.
Zawieszenie zajęć w oddziałach przedszkolnych
15.05.2020Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oddziałów przedszkolnych 0PA, 0P, 0A, 0B, 0C w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu w okresie od dnia 18 maja 2020r. do dnia 22 maja 2020r. w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
W okresie czasowego zawieszenia zajęć, o którym mowa w ust. 1, nauczanie w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu jest prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zawieszenia zajęć w oddziałach przedszkolnych
05.05.2020Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oddziałów przedszkolnych 0PA, 0P, 0A, 0B, 0C w Szkole Podstawowej w Nowym Wiśniczu w okresie od dnia 6 maja 2020r. do dnia 15 maja 2020r.
W okresie czasowego zawieszenia zajęć zdania oddziałów przedszkolnych są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Informacja o rekrutacji do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych na rok szk. 2020/2021 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
01.04.2020Na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.2) oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia MEN z dnia 25 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu.
DZIECKO BEZPIECZNE W SIECI
19.04.2020Rodzice i nauczyciele, pokolenie „cyfrowych imigrantów”, które stara się wychować i zrozumieć pokolenie „cyfrowych tubylców”. Co musimy wiedzieć o świecie w którym żyją nasze dzieci i nasi uczniowie?
W minionych latach , jak i bieżącym roku szkolnym zaprosiliśmy do współpracy profilaktyka, psychologa i pedagoga p. Katarzynę Kudybę. Mieliście Państwo możliwość wysłuchać prelekcji o bezpieczeństwie w świecie Internetu przy okazji zebrania wywiadowczego w styczniu. Chciałam przypomnieć Państwu najistotniejsze informacje, szczególnie teraz, kiedy dzieci dużo czasu spędzają przy komputerze i w naturalny sposób mają możliwość pod pretekstem odrabiania lekcji udzielać się w Internecie. Izolacja od rówieśników również sprawia, że dzieci bardziej są zaangażowane w udzielaniu się na portalach społecznościowych.
Co zatem powinno wzbudzić rodzicielską czujność?
Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.
Do szkodliwych treści zwanych patostreamami zazwyczaj zalicza się:
- treści pornograficzne, w tym materiały prezentujące relacje seksualne z wykorzystaniem przemocy oraz nietypowe i dewiacyjne zachowania seksualne;
- treści prezentujące przemoc i okrucieństwo, np. w filmach bądź brutalnych grach komputerowych;
- treści promujące zachowania autodestrukcyjne – samookaleczenia lub samobójstwa, bądź zachowania szkodliwe dla zdrowia, np. wyniszczające diety (tzw. ruch pro-ana), zażywanie narkotyków lub dopalaczy;
- treści dyskryminacyjne, nawołujące do wrogości lub nienawiści wobec różnych grup społecznych, narodowościowych, religijnych lub osób.
Wyszukiwarki: każdy, kto poszukuje nowych informacji musi skorzystać z wyszukiwarki. Są one wyposażone w filtry, należy jednak pamiętać, że nie zapewni to całkowicie skutecznego blokowania treści niepożądanych, a mogą je tylko znacznie ograniczyć. Dlatego ważna jest nauka korzystania i umiejętność oceny znalezionych wyników.
Serwisy społecznościowe: popularne serwisy społecznościowe wprowadzają ograniczenia wiekowe, ale łatwo je ominąć, bo młodszym dzieciom konta na takich portalach zakłada rodzeństwo, a nawet sami rodzice. Niestety serwisy społecznościowe są miejscem, które bardzo łatwo wykorzystać do nadużyć. Publikowanie tam zdjęcia oraz wrzucane informacje mogą być łatwo skopiowane, skomentowane, ułatwiają również kontakt dziecka z osobą nieznajomą.
Najczęściej dzieci młodsze korzystają z takich serwisów jak: TikTok i komunikatorów typu Messenger lub Whatsapp, a starsze: Facebook, Instagram i wymienionych komunikatorów.
Przybliżyć chciałam TikTok, ponieważ rodzice nie korzystają z tej aplikacji i tym samym nie wiedzą jak działa. Kojarzy się z wrzucaniem do sieci krótkich filmików nagrywanych przez dziecko, śmiesznych, pokazujących co robią w wolnym czasie, co potrafią. Można tam jednak bardzo często zobaczyć filmiki odwzorowujące tekst piosenek, często wulgarnych ( nawet nie zawsze dziecko rozumie co śpiewa). Często filmiki są wyuzdane, a bohaterami dzieci w wieku 8 – 13 lat.
Instagram, pośród profili jest dużo takich, gdzie inni pokazują, jak się samookaleczają czy też przyjmują środki psychoaktywne.
Gry on – line: są atrakcyjne dla wszystkich użytkowników, dzieci i młodzieży. Są dostępne w dedykowanych serwisach jak i w serwisach społecznościowych. Gry mają oznaczenia wiekowe i jest to bardzo ważne. Wiele gier zawiera dużo przemocy, treści pornograficznych, wulgarny język. Nawet jeżeli dziecko gra w grę dostosowaną do jego wieku, to rodzice powinni być czujni. Gra on – line daje możliwości komentarzy od obserwatorów gry, a na język którym posługują się niektórzy gracze nie mamy wpływu. Dziecko jest na to szczególnie narażone oglądając jak grają inni gracze. Gry typu GTA, CS GO nie są dla dzieci. Trzeba też wspomnieć o wydawanych na gry pieniądzach. Często dzieci grają w jakąś grę długi już czas, a gra się rozwija, można dokupić nowe dodatki, które czynią dziecko lepszym od rówieśników. Dzieci wydają na to swoje kieszonkowe, ale też sięgają do portfela rodzica bez jego wiedzy i zgody.
Oddziaływanie gier komputerowych na psychikę:
- każdy gracz nie jest tylko biernym odbiorcą – aktywnie uczestniczy, dokonuje wyborów, jest bohaterem, wybiera środki, by pokonać przeciwnika ( nawet bardzo brutalne).
- dziecko uczy się, jak być szybszym, sprytniejszym, lepszym – ale niestety najczęściej w sposób niegodziwy, za wszelką cenę, nie zważając jakimi środkami.
- wielokrotne powtarzanie prowadzi do uczenia się złych rzeczy.
- kojarzenie zachowań agresywnych z nagrodą ( „wygrałem”) – wzmacnianie takich zachowań jest bardzo niebezpieczne dla psychiki dziecka.
- znacznie podwyższają poziom lęku i ciągle go utrzymują w napięciu – „muszę zabić pierwszy, bo jak nie to oni mnie zabiją”.
- dużo elementów erotyzujących, pobudzających i ukierunkowujących taką ciekawość.
- dziecko oswaja się z agresją – zacierają się granice dobra i zła.
- przemoc w grach nie jest karana i nie robi na dziecku wrażenia.
- przyzwyczajenie do obrazów magiczno – okultystycznych, czasami satanistycznych, a wszystko podane w wersji zabawy.
Pamiętajmy, że najlepszym strażnikiem naszego dziecka powinno być ono samo: zasady, które mu przekazaliśmy, i zaufanie do nas. Jednak możemy wspomóc dziecko ucząc go bezpiecznego korzystania z Internetu. Pomogą nam w tym Sieciaki, krótkie filmiki instruktażowe jak bezpiecznie poruszać się w Internecie. Istnieje jeszcze jedno narzędzie, które można zastosować, jest to Program kontroli rodzicielskiej., który blokuje dostęp do części witryn propagujących przemoc, pornografię, narkotyki i wulgaryzmy.
Renata Seredyńska – pedagog szkolny
10 rad dla rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.
1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem.
Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci, ani też wierzyć we wszystko co o sobie mówią. Ostrzeż dziecko przed ludźmi, którzy mogą chcieć zrobić im krzywdę. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach czyhających w Internecie i sposobach ich unikania.3. Rozmawiaj z dziećmi o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
Dorośli powinni zrozumieć, że dzięki Internetowi dzieci mogą nawiązywać przyjaźnie. Jednakże spotykanie się z nieznajomymi poznanymi w Sieci może okazać się bardzo niebezpieczne. Dzieci muszą mieć świadomość, że mogą spotykać się z nieznajomymi wyłącznie po uzyskanej zgodzie rodziców i zawsze w towarzystwie dorosłych lub przyjaciół.4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych.
Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu.5. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w Sieci.
Wiele dzieci używa Internetu w celu rozwinięcia swoich zainteresowań i rozszerzenia wiedzy potrzebnej w szkole. Mali internauci powinni być jednak świadomi, że nie wszystkie znalezione w Sieci informacje są wiarygodne. Naucz dziecko, że trzeba weryfikować znalezione w Internecie treści, korzystając z innych dostępnych źródeł (encyklopedie, książki, słowniki).6. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka.
Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą, boją się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.7. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści.
Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl). Hotline kooperuje również z operatorami telekomunikacyjnymi i serwisami internetowymi w celu doprowadzenia do usunięcia nielegalnych materiałów z Sieci.8. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ - Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie.
Przypominaj dzieciom o zasadach dobrego wychowania. W każdej dziedzinie naszego życia, podobnie więc w Internecie obowiązują takie reguły: powinno się być miłym, używać odpowiedniego słownictwa itp. (zasady Netykiety znajdziesz na stronie www.sieciaki.pl) Twoje dzieci powinny je poznać (nie wolno czytać nie swoich e-maili, kopiować zastrzeżonych materiałów, itp.).9. Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko.
Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w Sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z Sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji.10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami.
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez Sieć bogactwa.Korzystałam z :
www.dzieckowsieci.pl, dyżurnet.pl
Artykuły: Twoje dziecko bezpieczne w sieci – mgr R. Przytulska, mgr B. Bator
Równoległy świat. Kronika Bocheńska nr 4 /2020, wywiad z p. Katarzyną Kudybą .
15 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II
02.04.2020W czwartek 2 kwietnia mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Kardynał Stanisław Dziwisz zaapelował, by w ten dzień o godz. 21.37 zjednoczyć się na modlitwie i zapalić w domach świece.
REGULAMIN NAUKI ZDALNEJ DLA UCZNIA
25.03.2020REGULAMIN NAUKI ZDALNEJ
dla ucznia (do wiadomości rodzica/opiekuna prawnego)
w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy Regulamin określa zasady wykonywania pracy zdalnej oraz związane z tym prawa i obowiązki uczniów w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20.03.2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- Nauce zdalnej – należy przez to rozumieć pracę ucznia wykonywaną przez czas oznaczony poza budynkiem szkoły w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, jeżeli uczenie się poza takim miejscem jest możliwe,
- Uczniu – należy przez to rozumieć ucznia, który czasowo pracuje w domu, korzystając z urządzeń multimedialnych, przy wsparciu online nauczycieli,
- Szkole – należy przez to rozumieć zespół nauczycieli uczących danego ucznia
§ 2
Warunki dopuszczalności nauki zdalnej
- Uczeń jest zobowiązany do uczenia się zdalnie w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 po otrzymaniu od nauczycieli drogą elektroniczną lekcji, zadań i ćwiczeń do realizacji w domu, umieszczonych na stronie szkoły: szkolawisnicz.pl, za pomocą poczty elektronicznej, portali społecznościowych, platform edukacyjnych i innych form wykorzystywanych do tej pory przez nauczycieli w pracy z uczniami i ustalonymi z poszczególnymi zespołami klasowymi.
§ 3
Prawa i obowiązki szkoły
- Szkoła zobowiązuje się do przekazywania uczniowi zadań do wykonania, udzielania informacji merytorycznych oraz organizowania procesu pracy w sposób umożliwiający uczniowi uczenie się zdalnie.
- Szkoła ma prawo kontrolować zdalne uczenie się i systematyczne przesyłanie materiałów zwrotnych.
- Szkoła zapewnia uczniowi wsparcie w organizacji nauki, pomocy w rozwiązywaniu problemów i trudności związanych z realizacją zadań.
- Realizacja kształcenia na odległość ma uwzględniać:
- równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowanie zajęć w każdym dniu
- możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia
- zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną, w tym dotyczące czasu korzystania z tych urządzeń (komputer, telewizor, telefon)
- dostępność urządzeń w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną
- łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia
- ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
- Zajęcia w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej ( w tym korekcyjno – kompensacyjne, dydaktyczno – wyrównawcze, rewalidacyjne, logopedyczne, indywidualne godziny zajęć w ramach IPET) są również prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Wychowawcy klas w ramach realizacji obowiązków wychowawców i zajęć z wychowawcą utrzymują kontakt ze swoimi wychowankami i ich rodzicami, przyjmują od nich uwagi odnośnie realizacji pracy szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość i przekazują je do dyrekcji szkoły.
- Pedagog szkolny pełni dyżury w celu udzielania wsparcia uczniom, rodzicom, wychowawcom, nauczycielom w godzinach jego ustalonych dyżurów w bieżącym roku szkolnym. Kontakt z pedagogiem szkolnym może odbywać się elektronicznie (poprzez pocztę elektroniczną: seredynskarenata@gmail.com)
- Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może odbywać się za pomocą przesyłania materiałów z wykorzystaniem:
- strony internetowej szkoły: szkolawisnicz.pl, na której nauczyciele zamieszczają materiały do pracy dla uczniów
- poczty elektronicznej
- portali społecznościowych
- innych form wykorzystywanych do tej pory przez nauczycieli w pracy z uczniami i ustalonymi z poszczególnymi zespołami klasowymi.
- Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość może odbywać się z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną Okręgową Komisję Egzaminacyjną, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów telewizyjnych i radiowych.
- W przypadku uczniów, którzy ze względu na warunki rodzinne, sprzętowe, dostęp do Internetu, nie mają możliwości korzystania z metod i technik kształcenia na odległość proponowanych przez szkołę, wychowawca wspólnie z uczniem i rodzicami/opiekunami prawnymi ustali sposób przekazywania materiałów, wskazówek do samodzielnej pracy z poszczególnych przedmiotów i przekaże informację do dyrekcji szkoły w celu ustalenia sposobu postępowania.
- Dla powyższych uczniów przewiduje się przygotowanie materiałów przez poszczególnych nauczycieli w wersji papierowej i przekazanie ich uczniom (np. przez odbiór osobisty rodziców). W takim przypadku nauczyciel przygotuje materiały dla ucznia na dłuższy czas.
§ 4
Prawa i obowiązki ucznia
- Uczeń uczy się zdalnie. Uczeń jest zobowiązany do kontaktu ze szkołą drogą elektroniczną, odbierania i przesyłania zadań.
- Podstawową formą kontaktu między uczniami, wychowawcami, nauczycielami poszczególnych przedmiotów, rodzicami są: poczta elektroniczna nauczycieli i uczniów (bądź rodziców) oraz telefony.
- W przypadku uczniów, którzy ze względu na warunki rodzinne, sprzętowe, dostęp do Internetu nie mają możliwości korzystania z metod i technik kształcenia na odległość proponowanych przez szkołę, wychowawca wspólnie z uczniem i rodzicami/opiekunami prawnymi ustali sposób przekazywania materiałów, wskazówek do samodzielnej pracy z poszczególnych przedmiotów i przekaże informację do dyrekcji szkoły w celu ustalenia sposobu postępowania.
- Dla tych uczniów przewiduje się przygotowanie materiałów przez poszczególnych nauczycieli w wersji papierowej i przekazanie ich uczniom (np. przez odbiór osobisty rodziców po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym)). W takim przypadku nauczyciel przygotuje materiały dla ucznia na dłuższy czas.
- Zasady oceniania osiągnięć uczniów podczas realizacji zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Ocenie mogą podlegać:
- prace, ćwiczenia projektowe, rysunkowe, prezentacje i inne samodzielnie opracowane przez uczniów na podstawie wskazówek nauczycieli, przekazywanych elektronicznie lub w inny sposób ustalony z nauczycielem
- testy, sprawdziany zrealizowane z wykorzystaniem ogólnie dostępnych platform przewidzianych do tego celu
- efekty rozmów z uczniami podczas dyżurów z wykorzystaniem technik online, czatów, itp.
- W przypadku uczniów, którzy ze względu na warunki rodzinne, sprzętowe, dostęp do Internetu, nie mają możliwości korzystania z metod i technik kształcenia na odległość proponowanych przez szkołę, ocenianie odbywać się będzie na podstawie prac, projektów, ćwiczeń itp. wykonanych przez ucznia i dostarczanych do szkoły (osobiście przez rodziców, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym).
- Ocenianie zajęć wychowania fizycznego może obejmować ocenę przygotowanych przez ucznia opracowań dotyczących zdrowego trybu życia, wpływu sportu na zdrowie człowieka bądź innych związanych z teorią sportu.
- Nauczyciel przedmiotu informuje ucznia o otrzymanej ocenie bezpośrednio i na bieżąco.
- Wychowawcy klas informują rodziców/prawnych opiekunów o wszystkich ocenach cząstkowych ucznia drogą elektroniczną, telefoniczną raz w tygodniu.
- Uczniowie mogą poprawiać oceny zgodnie z przedmiotowym systemem oceniania.
- W mocy pozostają zapisy Statutu Szkoły dotyczące:
- warunków i trybu uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych,
- egzaminów klasyfikacyjnych
- egzaminów poprawkowych
- trybu postępowania w przypadku zastrzeżeń do rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Ewentualne zmiany w tym zakresie, w szczególności dotyczące formy poprawy lub egzaminu, terminów będą podawane w terminie późniejszym w zależności od dalszych decyzji Ministra Edukacji Narodowej odnośnie kontynuowania, bądź nie, realizacji zadań szkoły z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- W ocenianiu zachowania brane pod uwagę będzie zaangażowanie uczniów w realizację obowiązków wynikających z kształcenia na odległość, z uwzględnieniem jego możliwości indywidualnych (wiek uczniów), w tym warunków rodzinnych, sprzętowych itp.
- Uczeń ma prawo do wsparcia ze strony szkoły. Uczeń niezwłocznie zgłasza nauczycielowi wszelkie problemy związane z danym przedmiotem.
- Uczeń wraz z rodzicami zobowiązuje się zorganizować stanowisko do nauki zdalnej w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
- Uczeń nie upublicznia materiałów wypracowanych i przesłanych mu przez nauczycieli.
- Materiały otrzymywane od nauczycieli pozostają tylko do użytku szkolnego i nie podlegają dalszemu przesyłaniu.
§5
Postanowienia końcowe
- Nauka zdalna jest prowadzona przez czas określony w zarządzeniu dyrektora szkoły. Szkoła może dowolnie kształtować okres wykonywania nauki zdalnej, uwzględniając stopień zagrożenia rozprzestrzenianiem się COVID-19 na danym obszarze.
- Przed przystąpieniem do wykonywania nauki zdalnej uczeń i jego rodzice zapoznają się z treścią niniejszego Regulaminu. Rodzice potwierdzają oświadczeniem w formie SMS lub e-mail do wychowawcy klasy o treści:
Zapoznałem/am się z treścią Regulaminu zdalnego nauczania i przyjmuję do realizacji.
podpis rodzica, podpis ucznia
Jak wspierać i motywować dzieci do nauki w nauczaniu zdalnym.
23.03.2020Szanowni Rodzice, to zrozumiałe, że uczymy się tej formy pracy, tak dla Was jak i dla nas oraz dzieci nowej i jeszcze nieoswojonej. Dlatego też ważne jest, abyśmy się nawzajem wspierali i podjęli takie działania, które przyniosą najlepsze efekty.
Zapewnijmy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. W świecie, w którym panuje niezwykły natłok informacji, nawet dorosłemu trudno je zweryfikować i oddzielić te najważniejsze. Dlatego tak ważne jest, abyśmy ograniczyli potęgowanie lęku i niepewności u dzieci, zapewnili im ograniczony dostęp do informacji, które wywołują lęk. Rozmawiajmy z dziećmi, oswajajmy nową sytuację i zadbajmy o to, aby dzieci widziały nasze opanowanie. Bądźmy wsparciem i nie bagatelizujmy tego, że dzieci mogą mieć nadmierne obawy, nie lekceważmy ich pytań, dociekliwości. Wykażmy się większą niż dotychczas troską, aby odczuły, że są bezpieczne.
Zorganizujmy dobrze dzień. To co pomaga zmobilizować się do pracy, to przede wszystkim dobra organizacja czasu. Przed przystąpieniem do nauki dobrze jest przygotować sobie wszystkie niezbędne książki i pomoce, tak, aby później niepotrzebnie się nie rozpraszać. Odrabianie lekcji warto zacząć od najtrudniejszego zadania, kiedy umysł jest wypoczęty. Należy pomyśleć, aby podzielić naukę na krótsze partie i robić przerwy ( szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
Bardzo ważna jest systematyczność. Tutaj duża rola należy do rodziców, którzy powinni być „ stróżami” systematyczności. Kiedy dziecko rozłoży naukę na mniejsze części i będzie robić to systematycznie szybko zauważy, że przynosi to efekty i nie wymaga ogromnego wysiłku.
Zadbajmy o komfort nauki, ciszę i dobre okoliczności do koncentracji.
Doceniajmy starania i chwalmy. Duży wpływ na motywację ma pozytywna ocena, każdy lubi, gdy jego wysiłki są zauważone i docenione. Nic tak nie uskrzydla jak pochwała i uznanie. Pamiętajmy więc, aby dostrzegać drobne nawet postępy i stawiać dziecku wymagania adekwatne do jego możliwości.
Bądźmy blisko, wspierajmy, ale nie wyręczajmy. Pamiętajmy, że nawet najlepsze metody mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. Choć wiele dzieci zajmuje postawę buntowniczą , tak naprawdę liczą się ze zdaniem swoich rodziców i chcą ich zadowolić. Jeżeli więc rodzice mówią i pokazują, że nauka jest ważna, to dzieci również będą takiego zdania. Jeżeli natomiast wyrażają się lekceważąco o szkole i nauczycielach, to nie powinno dziwić, że zachowanie dzieci jest opozycyjne wobec obowiązków szkolnych.
Szczególnie w tym czasie zadbajmy o to, co dziecko robi w Sieci, z kim się komunikuje. Bądźmy czujni, ponieważ teraz dzieci mają większy dostęp do Internetu.
Dziękujemy Państwu za współpracę.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. St. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
KOMUNIKAT
18.03.2020Szanowni Państwo, w związku z występowaniem coraz liczniejszych
przypadków koronawirusa, mając na uwadze bezpieczeństwo
Państwa i pracowników szkoła jest zamknięta do odwołania.
W PILNYCH SPRAWACH PROSIMY O KONTAKT:
Telefoniczny od poniedziałku do piątku w godz: 7:00 – 15:00
tel. 14 61 287 88
602 183 630, 508 299 549
elektroniczny:
Rekrutacja do klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych
odbywa się tylko drogą mailową.
INFORMACJA
16.03.2020Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
zostają zawieszone do 25 marca 2020r. (środa).
Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo, pracowników szkoły, Pańtawa - podręczniki uczniów edukacji wczesnoszkolnej można odebrać
do środy tj. 18.03.2020 r. ,
zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno - wychowawczych w szkole
11.03.2020Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w Szkole Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
zostają zawieszone do 26 czerwca 2020r.
Decyzja ta, wynika z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie oznacza dni wolnych od nauki. Nauczyciele omówili sposób kontaktu z uczniami, będą przygotowywać zagadnienia i zadania do samodzielnej pracy uczniów w domu. Uczniowie są zobowiązani do opracowania tych materiałów i przesłania nauczycielom drogą elektroniczną. Zwracamy się do rodziców z prośbą, by zachęcali dzieci do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Nauczyciele będą wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy.
Jednocześnie, mając na uwadze bezpieczeństwo, należy unikać miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe).
https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Profilaktyka zdrowotna w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa
28.02.2020W związku z pojawiającymi się przypadkami zachorowań na koronawirusa należy:
- przestrzegać podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania (zasłaniać nos i usta łokciem, a nie dłonią);
- nie posyłać przeziębionych i chorych dzieci do szkoły;
- nie wyjeżdżać do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
- w przypadku powrotu z terenów występowania koronawirusa i objawów grypopodobnych bezzwłocznie powiadomić najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną;
- w przypadku kontaktu z osobą z terenów występowania koronawirusa pozostawić członka rodziny na okres 2 tygodni w domu.
- w przypadku braku kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
- sprawdzać na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
W przypadku dodatkowych wątpliwości dzwonić na:
infolinię Ministerstwa Zdrowia, tel. 800 190 590
lub do SANEPIDu w Tarnowie, tel. 602 430 042, 666 035 666T
Telefony czynne całą dobę
Szkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas 1-3
04.03.2020W dniu 25 lutego 2020 r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej dla uczniów klas 1 - 3, rozpoczęty uroczyście o godz. 8.00 w bibliotece szkolnej przez panią dyrektor - mgr Teresę Kowalską - Rydz. W konkursie uczestniczyło 20 uczniów.
Występy uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: mgr Dorota Stus, mgr Karina Grandys. Rozdanie nagród i dyplomów nastąpiło 28 lutego 2020 roku.
Laureaci konkursu:- w kategorii klas pierwszych:
I miejsce: Antonina Wzorek (1a)
II miejsce: Magdalena Adamczyk (1b)
III miejsce: Kalina Trojan (1a)
- w kategorii klas drugich:
I miejsce: Jagoda Dybaś (2a)
II miejsce: Maja Obrał (2a)
III miejsce: Julia Zgłobicka (2c)
- w kategorii klas trzecich:
I miejsce: Marcelina Gicala (3d)
II miejsce: Malwina Guzik (3c)
III miejsce: Aleksandra Bukowiec (3d)
WYRÓŻNIENIE: Magdalena Lemańska (3d)
Wśród utworów, które wykonywały dzieci były m.in. : Don't worry, be happy (Bobby McFerrin), You are my sunshine (Alan O'Bryant), Hallelujah (Leonard Cohen), Roar (Katy Perry), Superhero (Viki Gabor), Dance Monkey (Tones and I).
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy występu, a laureatom wybitnych umiejętności językowych i muzyczno-wokalnych.
Dziękujemy p. Patrycji Gaży za pomysł konkursu, jego przygotowanie oraz zakup i sponsorowanie połowy kosztów nagród (drugą połowę zasponsorowała dyrekcja „małej szkoły” ze środków pozyskanych m.in. z loterii fantowej i kiermaszu świątecznego).
Marta Bielewicz
12- w kategorii klas pierwszych:
“Młodzież zapobiega pożarom”
03.03.202027 lutego odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież zapobiega pożarom”.Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.Turniej przeprowadzony został wśród uczniów szkół z terenu gminy Nowy Wiśnicz w dwóch kategoriach wiekowych:
-
I grupa – uczniowie szkół podstawowych klasy I-VI (10-13 lat),
-
II grupa – uczniowie szkól podstawowych klasy VII –VIII (14-16 lat).
Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie:
Marcin Krawczyk- kl IVB
Tomasz Bębenek - kl IVB
Mateusz Salwa - kl VIII A
Maciej Janiczek- kl VIIIA
Jakub Gawąd - kl VIIA
Uczestnicy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą z zakresu pożarnictwa m.in.: tradycji i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii, ratownictwa, prowadzenia akcji ratowniczych, sprzętu ratowniczo – gaśniczego, zabezpieczeń przeciwpożarowych, zasad ewakuacji ludzi, zasad udzielania pierwszej pomocy.
W Eliminacjach gminnych Mateusz Salwa zajął zaszczytne II miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Agnieszka Bakalarz
-
Informacja o zapisach dzieci do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych
27.02.2020Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Stanisława Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu informuje, że w dniach 2-20 marca br. można zapisywać dzieci do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych . Karty zapisu dostępne są w sekretariacie oraz na stronie internetowej szkoły www.spnowywisnicz.edupage.org w zakładce dokumenty/dla rodzica. Dnia 5 marca 2020r. zapraszamy na Dzień Otwarty dla kandydatów do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w godz. 8.00- 12.00.
W tym samym terminie będą odbywały się zapisy do oddziałów przedszkolnych w Szkole Filialnej w Połomiu Dużym /również dla dzieci 3,4 –letnich/.
Nasi laureaci I Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach…”- czyli fantastyka w wierszach polskich poetów
27.02.2020W dniu 25 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej w Muchówce odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski „Na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach…”- czyli fantastyka w wierszach polskich poetów. Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów, pośród których są laureaci konkursu:
- w kategorii oddziałów przedszkolnych:
- Iga Pietras - kl.0 a – II miejsce
- Aleksandra Rudek - kl.0 a – II miejsce
(dwa drugie miejsca, gdyż trzeciego nie przyznano)
- w kategorii klas drugich:
- Julia Zgłobicka- kl.2 c – II miejsce - w kategorii klas trzecich:
- Grzegorz Mikulski - kl.3 b – III miejsce
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a laureaci miejsc zostali nagrodzeni książkami. Gratulujemy!
Marta Bielewicz
10- w kategorii oddziałów przedszkolnych:
Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "Sing a Song"
26.02.2020Dnia 24 lutego 2020 roku dziewięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej "Sing a Song", który odbył się w Szkole Podstawowej w Rajbrocie. Reprezentowali nas następujący uczniowie, wyłonieni w eliminacjach szkolnych:
Natalia Bereta i Natan Pietras z klasy IVa, Anna Grześkiewicz z Vc, Martyna Stochel i Gabriela Rudek z VIb, Patrycja Dudek i Anna Brzegowa z VIc, Oliwia Zagórska z VIIc oraz Aniela Oświęcimka z VIIb.
Ogółem w konkursie w Rajbrocie uczestniczyło 22 wykonawców z takich miejscowości jak: Iwkowa, Wojakowa, Dobrociesz, Iwkowa Nagórze, Rajbrot, Nowy Wiśnicz i Bochnia, jednak to nasi uczniowie okazali się najlepsi zajmując wszystkie miejsca na podium:
I miejsce zdobyła Aniela Oświęcimka, która znakomicie zaśpiewała piosenkę Lady Gagi - "Always Remember Us This Way".
II miejsce zajęła Martyna Stochel z piosenką Alana Walkera -" Alone", a III miejsce uzyskał jeden z najmłodszych uczestników konkursu - Natan Pietras wykonujący wymowny przebój grupy The Cranberries "Zombie".
Dodam, że jury oceniało wykonawców zarówno według kryteriów językowych, takich jak: poziom słownictwa, wymowa, poprawność gramatyczna oraz muzycznych - dobór repertuaru, interpretacja utworu, choreografia, dykcja i ogólny wyraz artystyczny.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych i językowych.
Dorota Klimek
13
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie literackim
26.02.2020Regulamin Gminnego Konkursu Literackiego
„Kartka z pamiętnika przodka”
Szkolne eliminacje do I Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach…”- czyli fantastyka w wierszach polskich poetów
26.02.2020Dnia 19 lutego 2020 r. w bibliotece szkolnej odbył się Konkurs Recytatorski „Na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach…”- czyli fantastyka w wierszach polskich poetów zorganizowany przez panią Małgorzatę Łukasik i panią Małgorzatę Kowalską-Grucę.
Głównym celem konkursu było kształtowanie umiejętności językowych, rozbudzanie fantazji, wyobraźni poprzez ciekawą prezentację utworów poetyckich oraz rozwijanie uzdolnień recytatorskich.
W konkursie wzięło udział 29 uczestników z oddziałów przedszkolnych i klas I-III SP wyłonionych w eliminacjach klasowych. Uczniowie oceniani byli za:
- dobór repertuaru odpowiedni do możliwości uczestnika,
- oryginalność i interpretację utworu,
- dykcję, poprawność wymowy,
- ogólny wyraz artystyczny.
Uczniowie wspaniale zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Komisja w składzie: pani Barbara Wiśniewska, pani Monika Wyrwa i pani Kinga Motak stanęła przed niełatwym zadaniem i wyłoniła następujących laureatów:
- w kategorii oddziałów przedszkolnych:
I miejsce – Iga Pietras,
II miejsce – Aleksandra Rudek,
III miejsce - Wanda Nowak , Dominika Warzyńska,
- w kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Anna Hełmecka,
II miejsce – Gabriela Kruk,
III miejsce - Magdalena Adamczyk,
- w kategorii klas drugich:
I miejsce – Jagoda Dybaś,
II miejsce – Julia Zgłobicka,
III miejsce - Karolina Grudzińska,
- w kategorii klas trzecich:
I miejsce – Grzegorz Mikulski,
II miejsce – Robert Obrał,
III miejsce – Emilia Anioł.
Laureaci I i II miejsca z każdej kategorii wiekowej będą reprezentować naszą szkołę w I Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 25 lutego 2020 r . w Szkole Podstawowej w Muchówce.
Gratulujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom przygotowującym dzieci do konkursu.
Małgorzata Kowalska-Gruca
Walentynki w klasach młodszych
26.02.2020Jak powszechnie wiadomo w dniu św. Walentego wszystkie ukryte sympatie się ujawniają (albo dają tylko o sobie znać pozostawiając pole do domysłów), a te już ujawnione potwierdzają stałość uczucia. W naszej szkole już od 11 lutego na korytarzach były wystawione skrzynki walentynkowe, a biblioteka szkolna prowadziła sprzedaż okolicznościowych kartek dla chętnych uczniów (dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na zakup książek dla najmłodszych). Akcja ta, prowadzona od kilku lat pozwala wzmacniać dobre relacje między uczniami, wspiera okazywanie wyrazów sympatii, stwarza okazję do zacieśniania więzów koleżeńskich między dziećmi. Skrzynki szybko się zapełniały i w przeddzień Walentynek panie: Kinga Motak i Agnieszka Bakalarz miały mnóstwo pracy z sortowaniem poczty. W piątek 14 lutego poczta została doręczona przez panią listonosz do poszczególnych klas.
Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Rojek – pracownikowi UP w Nowym Wiśniczu za doręczenie poczty walentynkowej do klas.
W ramach promowania dobrych relacji między uczniami w szkole, powiązanych ściśle z obchodami Walentynek, odbył się także plebiscyt na Najsympatyczniejszą Dziewczynkę i Najsympatyczniejszego Chłopca w każdej klasie. Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w przerwie zabawy karnawałowej w dniu 13 lutego, a przedstawiały się następująco:
Najsympatyczniejsza Najsympatyczniejszy
Dziewczynka ChłopiecIa Magdalena Uznańska Aleksander Multan
Ib Kinga Piotrowska Wojciech Karteczka
Ic Hanna Kokoszka, Gabriela Kruk Dominik Kapała
IIa Maja Obrał Witold Wzorek
IIb Joanna Gaworczyk Kamil Skalski
IIc Julia Zgłobicka Sebastian Surma
IId Olga Ruśnica Kacper Zarabski, Karol Kmiecik
IIIa Patrycja Mochel Igor Włosiński
IIIb Wiktoria Rydz, Oliwia Bienias Artur Banaś
IIIc Emilia Anioł Dawid Kolarz
IIId Alicja Karteczka Krzysztof Kędra
Laureatom plebiscytu (niektórzy byli nimi kolejny raz) serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy, aby zawsze byli tak lubiani.
Serdeczne podziękowania dla p. Kingi Motak i p. Agnieszki Bakalarz za pomysł i zorganizowanie obydwu wydarzeń, a wychowawcom za pomoc w przeprowadzenie plebiscytu (głosowania w klasach).
W czasie zabawy karnawałowej oraz przez cały następny tydzień w naszej szkole prowadzona była zbiórka pieniędzy na leczenie małej Marysi Miąsko – wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.
Marta Bielewicz
14
I POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY
24.02.2020I POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY
„Z PROCENTAMI ZA PAN BRAT”
dla uczniów klas VIII szkół podstawowych
25.02.2020 r. (wtorek) - etap szkolny
ORGANIZATOR KONKURSU:
Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Królówce, 32-722 Królówka 444, tel./fax: 014/ 6129490
Osoby odpowiedzialne: Elżbieta Wołek i Agnieszka Karasińska.
PATRONAT HONOROWY:
Starosta Bocheński – Adam Korta
Burmistrz Gminy Nowy Wiśnicz – Małgorzata Więckowska.
SPONSOR KONKURSU:
Fundacja mBanku
CELE KONKURSU:
- Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów.
- Wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym.
- Wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem i rozszerzaniem wiadomości zdobytych na lekcjach.
- Doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia uczniów.
- Umożliwienie uczniom i nauczycielom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy.
- Wspieranie młodzieży uzdolnionej matematycznie.
- Integrowanie środowisk edukacyjnych powiatu bocheńskiego.
25.02.2020 r. (wtorek) - etap szkolny.
25.03.2020 r. (środa) godzina 900 - etap powiatowy.
Bal karnawałowy 2020’
19.02.2020W dniu 13 lutego uczniowie klas I-III przyszli do szkoły przebrani za różne bajkowe postaci, gdyż był to dzień balu karnawałowego. Od rana po szkole krążyli różni przebierańcy: księżniczki, czarownice, kowboje, batmani itp.
Po uroczystym otwarciu balu przez p. dyrektor Bożenę Głąb, część uczniów rozpoczęła zabawę, a część udała się do biblioteki na projekcję filmu pt.: „Zakochany kundel”. Zabawa odbywała się w trzech turach, aby wszystkie dzieci miały odpowiednią ilość miejsca do tańca i zabaw przy muzyce, które wspaniale prowadził nasz DJ – Jakub Adamczyk. W przerwie między atrakcjami dzieci przechodziły do swoich sal na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Tegoroczny bal wszyscy uczestnicy uważają za bardzo udany.
W przewie balu odbyło się także rozstrzygnięcie plebiscytu na Najsympatyczniejszą Dziewczynkę i Najsympatyczniejszego Chłopca z każdej klasy i wręczenie dyplomów laureatom plebiscytu (szczegóły w osobnym artykule).
Marta Bielewicz
30
Bale, bale w karnawale
19.02.2020Karnawał to czas balów , maskarad i zabaw. W taki właśnie sposób dzieci z oddziałów przedszkolnych w dniu 12.02.2020 r. świętowały karnawał. Przy wspaniałej dyskotekowej muzyce i pod kierunkiem Jakuba Adamczyka dzieci bawiły się wspaniale. Królewny, księżniczki, wróżki, czarownice, żołnierze, policjanci, spidermani, uczestniczyli w zabawach, konkursach i tańcach. Rodzice zatroszczyli się o poczęstunek dla swoich dzieci, a wychowawcy o świetną zabawę.
Ewa Mazanek
14
Dzień Babci i Dziadka
19.02.2020W dniach 22,23,24 stycznia w naszej szkole odbywały się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wspólnie z wychowawcami przygotowały montaż słowno-muzyczny, tańce oraz inscenizację bajki Czerwony Kapturek’’. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem przygotowywały się do występu. Piękne stroje i dekoracja dopełniły całości. Goście z dumą i wzruszeniem obserwowali grę małych aktorów, a brawa jakimi nagrodzili ich dziadkowie świadczyły o tym, że występ bardzo się podobał. Dziadkowie otrzymali upominki i udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Tam w miłej atmosferze wśród gwaru wnucząt, zabaw i zagadek miło spędzili czas. Z pewnością występ wnuków pozostanie w ich pamięci na długo.
Ewa Mazanek
11
Tydzień z Kubusiem Puchatkiem
19.02.202018 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Właśnie tego dnia w 1882 roku urodził się Alan Aleksander Milne - pisarz, twórca "misia o bardzo małym rozumku".
Przygody nieustannie głodnego i szukającego miodu Kubusia, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, urokliwego i nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i przemądrzałej Sowy mogą być dobrą okazją do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Niezwykle pogodny, oddany przyjaciel Kubuś z pewnością będzie dla kolejnego pokolenia najmłodszych czytelników doskonałym wprowadzeniem do świata literatury.
W naszej bibliotece szkolnej postanowiłyśmy uczcić tego uroczego bohatera cyklem imprez pod wspólnym hasłem „Tydzień z Kubusiem Puchatkiem”.
Wstępem do niego były szkolne eliminacje do II Gminnego Konkursu Pięknego Czytania w dniu 16 stycznia. Na drzwiach klas umieszczone zostały najciekawsze cytaty z Kubusia Puchatka.
20 stycznia (poniedziałek )
Konkurs plastyczny Kubuś Puchatek i jego przyjaciele dla uczniów klas 1-3 .
21 stycznia (wtorek)
Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego.
Spotkania dla uczniów klas „0”–ych , podczas których dzieci najpierw wysłuchały fragmentów Kubusia Puchatka(czytały uczennice klasy 7b: Wiktoria Balicka, Aniela Oświęcimka, Magdalena Krawczyk, Wiktoria Bereta i Katarzyna Więckowska ),
a potem kolorowały obrazki przedstawiające bohaterów książki.
22 stycznia (środa)
Spotkania dla uczniów klas 1-3, podczas których dzieci wysłuchały fragmentów Kubusia Puchatka(czytały uczennice klasy 7b: Wiktoria Balicka, Aniela Oświęcimka, Magdalena Krawczyk, Wiktoria Bereta i Katarzyna Więckowska).
23 stycznia (czwartek)
II Gminny Konkurs Pięknego Czytania, tegoroczna edycja pod hasłem „Kubuś Puchatek i Jego przyjaciele”.
24 stycznia (piątek)
Oglądanie bajek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach.
Odbyły się 3 seanse w bibliotece i 3 w sali 201.
Tydzień z Kubusiem Puchatkiem był doskonałą okazją do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze i zachętą do czytania o jego przygodach.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za wspólnie spędzony czas.
Monika Wyrwa, Maria Kokoszka
13
Walentynki w Szkole Filialnej w Połomiu Dużym
16.02.202014 lutego to Dzień Zakochanych. A dlaczego nazywamy go Walentynkami? O tym opowiedziała naszym uczniom p.o kierownika szkoły p. Bożena Hyrc. Nazwa pochodzi od patrona zakochanych, Świętego Walentego, który właśnie 14 lutego napisał anonimowy list do przyjaciół i podpisał go „od Twojego Walentego”. Istnieje też legenda, że tego dnia ptaki dobierają się w pary. To właśnie tego dnia wysyłamy kartki osobom bliskim naszemu sercu. Od wielu lat w naszej szkole działa poczta walentynkowa, była specjalna skrzynka do której trafiły przygotowane kartki. Wszyscy uczniowie i przedszkolaki otrzymali walentynkę, nie zabrakło tez słodkich lizaków ,oczywiście w kształcie serc. Ponadto w tym dniu uczniowie postawili na kolor czerwony i dzięki temu wpisali się idealnie w walentynkowy dzień w szkole.
Ewa Michno
6
Eliminacje szkolne do konkursu „MISTRZ MATEMATYK”
16.02.2020W dniu 12 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się etap eliminacyjny XVIII Powiatowego Konkursu Matematycznego „MISTRZ MATEMATYK” przeznaczonego dla uczniów klas trzecich. W konkursie wzięło udział 23 uczniów ze wszystkich oddziałów klas trzecich. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. dyrektor Teresa Kowalska-Rydz, p. Barbara Mech i p. Dorota Mastalerz.
W wyniku zmagań konkursowych wyłoniono laureatów:
I miejsce – Przemysław Daniec
II miejsce – Szymon Kuc
III miejsce – Nikodem Sobotkowski.
W konkursie powiatowym, który odbędzie się 19 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. Św. Barbary w Bochni, ze względu na limit miejsc określony regulaminem, weźmie udział 2 uczniów z naszej szkoły: Przemysław Daniec i Szymon Kuc.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i umiejętności matematycznych, a za Przemka i Szymona trzymamy mocno kciuki.
Marta Bielewicz
3
Pogadanka z przedstawicielem KRUS-u
16.02.2020W dniu 11 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie uczniów oddziałów przedszkolnych i klas młodszych z przedstawicielką KRUS-u – p. Małgorzatą Tretko. Spotkanie zorganizowane zostało w trzech turach i wzięło w wnim udział 297 uczniów.
Najpierw prowadząca, włączając dzieci do dyskusji, omówiła zasady bezpieczeństwa pracy i zabawy na wsi na podstawie kursu e-learningowego „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.
Następnie dzieci obejrzały film dydaktyczny pt.: „Gra o zdrowie i bezpieczeństwo”. Ostatnim punktem programu spotkania było przedstawienie przez panią prowadzącą regulaminu i harmonogramu X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci: „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz”.
Marta Bielewicz
Dzień Babci i Dziadka w Połomiu Dużym
16.02.2020Mimo, że styczeń jest miesiącem pełnym chłodnych dni, są także dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież to dni niezwykłe – święto naszych kochanych babć i dziadków.
24 stycznia zorganizowano w naszej szkole uroczyste spotkanie własnie z okazji „Dnia Babci i Dziadka”, które było połączone z jasełkami. Dla zaproszonych gości z programem artystycznym wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy „0” i klasy III.
Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Wnuczęta dostarczyły wielu wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.
Po występie obecna na uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu p. Bożena Głąb złożyła wszystkim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia.
Nie zabrakło też pięknych samodzielnie wykonanych laurek i życzeń płynących prosto z dziecięcych serduszek. Dopełnieniem uroczystego spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień pełen uśmiechów i radości na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników spotkania.
Uroczystość przygotowały: p. Bożena Hyrc i p. Małgorzata Kaczmarczyk, pomagała p. Agnieszka Kmiecik.
B. Hyrc
7
Bal Karnawałowy w Filialnej Szkole Podstawowej w Połomiu Dużym
16.02.2020W środę 22 stycznia w Filialnej Szkole Podstawowej w Połomiu Dużym odbył się Bal Karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w reklamówki. Po śniadaniu już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci przebrane w barwne i pomysłowe stroje bawiły się świetnie a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańców. W przerwach między zabawami odbywały się konkursy. Dzieci miały również okazję skosztować słodkich poczęstunków przygotowanych przez rodziców. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc.
Małgorzata Kaczmarczyk
3
Powiatowe zawody pływackie z udziałem uczniów z Nowego Wiśnicza
24.01.2020W Dniu 21. 01. 2020r. na krytej pływalni w Bochni odbyły się „Powiatowe zawody w pływaniu”. Gminę Nowy Wiśnicz reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu.
Pływacy i pływaczki rywalizowali na dystansie 25 i 50 metrów w wybranym przez siebie stylu, prezentując wysoki poziom i często bijąc swoje życiowe rekordy. Byli to: Jan Filipek, Dawid Bienias, Jan Czekaj, Maksymilian Klimek, Aleks Klimek, Szymon Mrówka, Gabriel Mikulski.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Aniela Oświęcimka z klasy 7b, która na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym wywalczyła mistrzostwo powiatu i zakwalifikowała się do zawodów wojewódzkich.
Sztafeta dziewcząt w składzie: Aniela Oświęcimka, Iga Brydniak, Julia Kazior, Julia Janiczek, Anna Grześkiewicz, Małgorzata Kruk, w stylu dowolnym zajęła 3 miejsce w powiecie.
Katarzyna Korta
Informacja dla rodziców
19.12.2019Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu
informuje, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020
przerwa świąteczna jest w dn. 23 – 31 grudnia 2019r.
2 i 3 stycznia 2020r. są dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W tych dniach nauczyciele pełnią dyżur w godz. 8.00 – 14.00.
Świetlica pracuje również w godz. 8.00 – 14.00.
Informacja dla rodziców
14.11.2019Dyrektor Szkoły Podstawowej im. S. Lubomirskiego w Nowym Wiśniczu informuje, że
zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020 wywiadówki śródroczne odbędą się
w następujących terminach:
dla rodziców uczniów klas 0 – środa, 13 listopada, godz. 16.30
dla rodziców uczniów klas 1 – 3 - środa, 13 listopada, godz. 17.00
dla rodziców uczniów klas 4 – 8 – czwartek, 14 listopada, godz. 17.00